Oświetlenie we wnętrzach luksusowych, pełnych elegancji i szyku powinno być unikalne i wyjątkowe. Żyrandol w stylu glamour to doskonały pomysł na uzupełnienie aranżacji tego rodzaju. I choć tego typu wystroje kojarzą się z przepychem, dziś pojawiają się w wielu domowych wnętrzach. Odpowiedni bowiem dobór nie tylko oświetlenia, lecz również pozostałych elementów wyposażenia pozwala uzyskać wnętrze niezwykle komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Co podpowiada nam rynek i tegoroczne trendy wnętrzarskie? Jak wybierać konkretne modele żyrandoli i wpisywać je w poszczególne wystroje?

Żyrandol w stylu glamour – nie wychodzi z mody

Oświetlenie glamour jest pełne blasku i elegancji. Najczęściej to szklane elementy, liczne kryształki, błyszczący metal w kolorze srebra lub złota. Tak wykonane lampy nie wychodzą z mody i w tym roku również znalazły swoje miejsce w trendach wnętrzarskich.

Choć żyrandol w stylu glamour gości przede wszystkim we wnętrzach o tak charakterystycznej aranżacji, nadaje się do ulokowania w innych wystrojach. Dostępna jest bowiem tak szeroka paleta konstrukcji, modeli różniących się rozmiarami i detalami, że lampa glamour może być zarówno kusząca przepychem, jak i skromna.

Oświetlenie pełne blasku i błysku – dlaczego warto?

Wszelkiego rodzaju elementy szklane, kryształki i błyszczący metal odbijają światło lampy. Mienią się zatem w porze wieczorowej rzucając różnokształtne cienie na ściany. Gdy na zewnątrz panuje słoneczna aura i naturalne światło wpada przez okno, żyrandol w stylu glamour zyskuje na nowej świetlnej oprawie, i to za dnia!

Mamy do dyspozycji lampę, która pięknie się prezentuje zarówno wtedy, gdy poszczególne punkty świetlne są włączone, jak i w ciągu dnia. Sama w sobie kusi elegancją i niezwykłą estetyką. Przepychem i rozmiarem na tle przestronnych i bogato urządzonych salonów lub skromnością i delikatnością połączonymi z blaskiem, rozświetlając funkcjonalne i minimalistyczne wnętrza – salonowe, sypialniane, łazienkowe czy jadalniane.

Glamour żyrandol w poszczególnych wnętrzach

Wybierając żyrandol w stylu glamour należy uwzględnić zarówno metraż, jak i dominujący wystrój danego pomieszczenia. Ważna jest także jego rola.

W salonie spotykamy się z bliskimi i przyjaciółmi. To nierzadko pomieszczenie reprezentacyjne, więc większa ilość błyskotek i obszerność szykownego żyrandola są zdecydowanie na miejscu. W sypialni zaś szukamy wyciszenia, możliwości relaksu i spokojnego snu. Glamour sypialnia dobrze spełnia swoje funkcje i wyjątkowo się prezentuje, gdy na jej suficie gości żyrandol o lekkiej formie i stonowanych barwach. Zamiast licznych kryształków można zatem wybrać efektowne pióra.

W jadalni chcemy wzmóc apetyt domowników. Liczymy na podkreślenie walorów wizualnych przyrządzanych dań, pieczołowicie układanych na talerzach smakowych kompozycji. Wybierzemy zatem błyszczącą i luksusową lampę, lecz o mniejszych rozmiarach, z maksymalnie kilkoma punktami świetlnymi.

Zasady dobierania oświetlenia

Niezależnie od wystroju oraz upatrzonego modelu lampy wiszącej, pamiętajmy o podstawowych zasadach dobierania oświetlenia. Im mniejsze i niższe pomieszczenie, tym lepiej sprawdza się skromniejszy żyrandol. Na obszerność oraz przepych można sobie pozwolić w przestronnych wnętrzach. Podobnie rzecz się ma z wyposażeniem i dekoracjami zastosowanymi w poszczególnych pomieszczeniach. Nadmiar błyskotek i dekoracji może przytłoczyć, a przecież chodzi o to, by żyrandol w stylu glamour wyeksponować i podkreślić nim charakter wnętrza.

Poszukajmy równowagi między blaskiem, efektownym wydaniem oświetlenia oraz funkcjonalnością i komfortem użytkowania poszczególnych przestrzeni domowych.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close