Pachnący ogród kusi, by pozostać w nim aż do późnego wieczora. Zbliżająca się wiosna napawa optymizmem, bo oczami wyobraźni widzimy, jak rozkwitają pąki, trawa się zieleni, w uszach za to dźwięczą odgłosy ptaków. By ten czas spędzany na relaksie lub odpoczynku po wykonaniu pierwszych prac ogrodniczych w tym sezonie był przyjemnością, potrzebne są meble ogrodowe. Z jakich materiałów? Sprawdźmy zalety i wady najchętniej wybieranych przez użytkowników.

Klasyczne meble drewniane

Materiały naturalne najlepiej komponują się z przydomową enklawą. Przyroda i otoczenie pełne wonnych kwiatów upatrują sobie towarzystwa w drewnie. Z tego materiału powstaje mnóstwo ozdób, dużych donic i mniejszych doniczek. Pasjonaci wystrugują kolejne ogrodowe rzeźby, by uczynić tę przestrzeń unikatową i niepowtarzalną. O tę unikalność są w stanie również zadbać meble ogrodowe wykonane z drewna.

Ci, którzy mają wiedzę, umiejętności i czas, mogą pokusić się o samodzielnie stworzone meble z drewna. To gwarancja dokładnie takich kształtów i rozmiarów, na jakich nam najbardziej zależy. Rynek mebli ogrodowych jest jednak na tyle bogaty, by przeciętny użytkownik stawiający na zakup gotowego zestawu, mógł znaleźć coś praktycznego, estetycznego i wpisującego się w aranżację zielonej przestrzeni.

Drewniane meble ogrodowe to klasyka. Ich zalety? Przede wszystkim trwałość. Są w stanie wieść swój żywot nawet przez 25 lat kolejnych sezonów. Wytrzymałość, ale i podatność na wilgoć są zależne od tego, z jakiego gatunku drewna – krajowego czy egzotycznego – zostały wykonane. Do tego dochodzą różne wybarwienia drewna oraz charakterystyczne usłojenie, które dodaje uroku.

Co z wadami? O drewno trzeba szczególnie dbać, by służyło przez kolejne lata użytkowania. Konieczna jest regularna konserwacja, impregnacja i odnawianie po przechowywaniu w sezonie zimowym. Meble te nie nadają się do pozostawienia na zewnątrz, ponieważ drewno łatwo chłonie wilgoć, nawet to najlepiej zabezpieczone. Pielęgnacja jest zatem dość wymagająca, ale rekompensuje ją estetyka i dobre ceny.

Współczesne aranżacje dzięki meblom technorattanowym

Z jednej strony klasyka w postaci drewnianych mebli ogrodowych, z drugiej coś nowoczesnego, uniwersalnego i nietypowego. Mowa o meblach ogrodowych z technorattanu, które do niedawna kojarzyły się głównie z wystrojem restauracji, kawiarni i barowych ogródków. Coraz częściej spotykamy je na werandach i tarasach. Znajdują swoje miejsce nawet w małych, przydomowych przestrzeniach zielonych. Nie sposób nie dostrzec, że właściciele mieszkań z balkonami, także szukają takich produktów.

Skąd taka popularność? Technorattan to tworzywo sztuczne bazujące na włóknach polietylenowych, które zostały potraktowane utwardzaczami UV. Choć sztuczne, do złudzenia przypominające plecionkę naturalnego technorattanu. Estetyka budzi zatem wrażenie nowoczesności, ale z nutą uniwersalności. Takie meble można wpisać nie tylko w aranżacje ogrodów otaczających luksusowe, drogie, duże domy o współczesnej architekturze. Z powodzeniem zagoszczą w zielonej przestrzeni raczącej nas wydaniem vintage, klimatem wiejskim, rustykalnym, prowansalskim, skandynawskim czy angielskim.

Technorattanowe meble ogrodowe są lekkie, dlatego łatwo je przenosić. Można co weekend zmieniać ogrodową aranżację ustawiając je w innym miejscu, kierując ku odmiennym krajobrazom. Lekkość to także zaleta metaforyczna, bo choć są sporych rozmiarów – głównie fotele czy całe zestawy wypoczynkowe, nie sprawiają wrażenia masywnych. Imitacja rattanu nadaje im pożądanej subtelności. Do tego łączenia z metalem, dla uzyskania większej trwałości, lub szkłem, by wyeksponować walory elegancji.

Z minusów trzeba niestety wymienić wysoką cenę. Spośród dostępnych mebli ogrodowych, technorattanowe są najdroższe. Nazywamy jednak koszt minusem, ponieważ w parze z ceną idzie najwyższa jakość. Takie meble są w stanie przetrwać długi czas, nawet pozostawione na działanie słońca, mrozu, śniegu, deszczu, niskiej czy wysokiej temperatury. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a śladów po tłustych produktach czy barwiących napojach można łatwo się pozbyć. Tego nie są w stanie zaoferować żadne inne meble ogrodowe.

Mamy naprzeciw siebie dwa materiały, dwie odmiany – klasyczną i nowoczesną. Czy którąś z nich możemy postawić bezsprzecznie na pierwszym miejscu? Nie, bo każdy ogród to inna aranżacja, odmienne potrzeby i oczekiwania właścicieli. Pewne jest natomiast, że zarówno drewniane, jak i technorattanowe meble ogrodowe, potrafią każdą architekturę wokół domu uczynić wyjątkową.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close