Zakup działki - na co warto zwracać uwagę

Decydując się na budowę domu, trzeba przede wszystkim znaleźć miejsce, w którym będzie mógł powstać. Dla osób, które nie dysponują własnym gruntem, najistotniejszy staje się zatem zakup działki. Ofert sprzedaży gruntu można szukać u pośredników albo bezpośrednio z ogłoszeń. O ciekawych i wartych uwagi okazjach można dowiedzieć się pocztą pantoflową lub odwiedzając ciekawe okolice i pytając o taką możliwość lokalnych mieszkańców. Niezależnie od obranej metody poszukiwań warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze gruntu.

Pośród wielu indywidualnych preferencji i wymagań, które pojawiają się przy takiej okazji, jest też kilka istotnych cech, na które powinien zwrócić uwagę każdy inwestor. Jeśli tego zrobi, może okazać się, że nabędzie grunt, na którym nie będzie mógł powstać żaden budynek.

Przed zakupem działki warto sprawdzić dotyczące jej dokumenty

Jedną z najistotniejszych kwestii, o których powinien pamiętać inwestor decydujący się na zakup działki, jest sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) obszaru, na którym znajduje się działka. Taki dokument jest dostępny we właściwym miejscowo urzędzie gminy. Można się z niego dowiedzieć, jakie jest przeznaczenie gruntu oraz możliwe sposoby jego użytkowania. Z mpzp wyczytamy też, czy w pobliżu może powstać większa inwestycja, która w przyszłości stanie się uciążliwa dla mieszkańców.

Kolejnym dokumentem, na który warto zwrócić uwagę, jest księga wieczysta nieruchomości. Znajdują się w niej istotne informacje na temat wszystkich właścicieli lub współwłaścicieli oraz obciążeń, które mogą wpłynąć na ograniczenie w użytkowaniu nieruchomości. Przykładem jest służebność przejazdu i przechodu. Z księgi wieczystej dowiemy się też, czy działka ma wpis do hipoteki.

Ważne jest wykonanie badań geotechnicznych

Następną ważną sprawą, którą warto zająć się jeszcze zanim zakup działki dojdzie do skutku, jest zlecenie specjaliście wykonania badań geotechnicznych. Do tego konieczna jest oczywiście zgoda właściciela nieruchomości. Specjalista wykona odwierty, a następnie sporządzi na tej podstawie dokumentację. Będzie się można z niej dowiedzieć, jaki rodzaj gruntu znajduje się w miejscu, w którym ma zostać posadowiony budynek. To bardzo istotny parametr, który może mieć wpływ na koszt budowy domu i wybór technologii budowy fundamentów. Ważna jest nośność gruntu, jego stabilność, obecność osuwisk, a także poziom wód gruntowych.

Zakup działki, a sąsiedztwo wokół nieruchomości

Bardzo ważne jest również to, jakie sąsiedztwo znajduje się wokół nieruchomości. Jeśli w pobliżu znajduje się bardzo ruchliwa droga albo zakłady przemysłowe o uciążliwej dla mieszkańców działalności, to warto rozważyć znalezienie innej nieruchomości. Kłopotliwe może być też sąsiedztwo wścibskich albo nieprzyjaznych sąsiadów. Dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy zakupu, dobrze jest sprawdzić, kto zamieszkuje sąsiednią nieruchomość.

Zakup działki to proces złożony, który cieszy najbardziej wtedy, kiedy zostanie dobrze przemyślany.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close