Wybór mebli ogrodowych potrafi przysporzyć nie lada problemów! W głowie rodzi się bowiem plan, jak ma wyglądać aranżacja ogrodu, gdzie i jakiego rodzaju meble pozwolą cieszyć się komfortem użytkowania i czasem spędzanym na świeżym powietrzu. Jest plan, który niestety legnie w gruzach, gdy wchodzimy do sklepu z wyposażeniem ogrodu. Do wyboru są bowiem meble składane, w komplecie, do kupienia pojedynczo, w formie modułowej, które można dowolnie zestawiać, a do tego bazujące na różnych materiałach. Jak sobie poradzić z ich wyborem, gdy liczba, rodzaj i różnorodność zaczynają przytłaczać?

Czego potrzebuje mój ogród vs własne oczekiwania

Każdy użytkownik ma jakieś wyobrażenia i oczekiwania odnośnie ogrodu. Naprzeciw nich staje rzeczywistość, czyli realne możliwości. Trzeba zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebuje mój ogród, a następnie porównać je z własnymi wymaganiami.

Potrzeby małej architektury określa przede wszystkim jej przestrzeń. Na tej nieograniczonej można sobie pozwolić niemalże na wszystko, o ile nie przeczą temu prawa fizyki czy logiki. Im mniejszy i bardziej niewymiarowy ogród, tym precyzyjniej trzeba zaplanować zagospodarowanie ogrodowej przestrzeni. Potrzeby ogrodu to również te związane z przyjętą stylistyką, przede wszystkim domu znajdującego się na posesji. Inaczej urządza się ogród klasyczny, który otacza mały dworek, a w odmienny sposób ten, który przylega do innowacyjnego domu inteligentnego.

Nie można zapominać o roli ogrodu. Praktyczny, służący codziennemu odpoczynkowi w ciepłych porach roku, a może głównie dekoracyjny, w którym liczy się estetyka, efekt wizualny, zastosowanie niecodziennych rozwiązań, a nawet egzotycznych roślin sprowadzanych z zagranicy?

Mając odpowiedzi postawione na powyższe pytania, naprzeciw stają własne oczekiwania. Do nich zaliczać się będą wymarzone konstrukcje, produkty, kolory, funkcjonalności. Czasami marzymy o luksusowym ogrodzie, niczym z okładek czasopism i katalogów obfitujących w przepiękne zdjęcia małej architektury, ale po sprawdzeniu cen poszczególnych elementów okazuje się, że to nierealne. Możliwości ogrodu zdecydowanie muszą iść w parze z tym, na co są w stanie postawić użytkownicy.

Z praktycznego punktu widzenia

Składane meble ogrodowe nie brzmią zachęcająco? Zapewniamy, że jest zupełnie odwrotnie. Mowa o wysokiej funkcjonalności, a tej nie może zabraknąć w żadnej przestrzeni, także ogrodowej. Krzesła czy stolik, które nadają się do złożenia, są łatwe w przechowywaniu, zwykle lekkie, dlatego zmiana miejsca ich użytkowania w obrębie ogrodu, w przypadku chęci przeniesienia na taras, a nawet balkon, nie stanowi najmniejszego problemu.

Na składane meble ogrodowe nie trzeba specjalnie organizować oddzielnego domku narzędziowego czy wolnej przestrzeni w garażu. Złożone zajmują tak niewiele miejsca, że nadają się do schowania w piwnicy, na strychu, we wspominanym garażu, ale nie obfitując w konieczność wyniesienia czegokolwiek innego.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są na przykład krzesła sztaplowane, które bez problemu można włożyć jedno w drugie. Zajmują nieco więcej miejsca niż składane, jednak zdecydowanie mniej niż wtedy, gdy przechowywanie wkładając jedno w drugie staje się po prostu niemożliwe. Z tego względu warto rozglądać się za kompletami mebli ogrodowych, lub jeśli kupowane są pojedynczo, wybierać w obrębie tej samej kolekcji. Dzięki temu nie ma problemu z późniejszym dokupieniem kolejnych elementów, które pod względem estetyki zachowają spójność.

Meble ogrodowe w komplecie to możliwość znalezienia propozycji, pośród których na przykład krzesła czy fotele wsuwane są pod stół. Podczas przechowywania zmniejsza się powierzchnia niezbędna do wygospodarowania, by produkty ogrodowe mogły przetrwać jesienną i zimową porę bez uszczerbku na posiadanych właściwościach.

W kompletach pojawiają się meble modułowe, pozwalające na niemalże dowolne ich łączenie, ustawianie, uzupełnianie o poduszki lub inne elementy dodatkowe. Kwadratowy podnóżek, na który zagości szklany blat staje się stolikiem kawowym do ogrodu. Zamiast tafli szkła może na nim wylądować gruba i miękka poducha, dzięki czemu zyskuje się na dodatkowym siedzisku dla niezapowiedzianych gości.

Co bardziej wymagający z powodzeniem mogą samodzielnie kompletować meble ogrodowe dokonując zakupu pojedynczych sztuk. Wtedy mają pewność, że ich aranżacja ogrodu będzie oryginalną. Decyzja o zakupie kompletu lub też nie, mebli składanych czy pojedynczych sztuk, które są dopasowywane wedle uznania, to kwestia i gustu, i możliwości, jakie oferuje konkretny ogród.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close