Salon w stylu rustykalny to piękna i przytulna przestrzeń, wręcz idealna do codziennego wypoczynku. W tego typu miejscach niezbędne jest odpowiednie wyposażenie oraz dodatki, które zbudują klimat i nastrój.

Jakie produkty przydają się jako dekoracja w salonie w stylu rustykalnym? Nieco więcej na ten temat napiszemy w dalszej części artykułu.

Salon w stylu rustykalnym – najważniejsze cechy nurtu

Aranżacje w stylu rustykalnym znów cieszą się wielką sympatią nie tylko wśród zwolenników styli historycznych i romantycznych nurtów wnętrzarskich.

To ciekawe rozwiązania do pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji, ponieważ pozwalają stworzyć przestrzeń spokojną i przytulną, w której aż chce się zatonąć w miękkim fotelu lub zrelaksować na dużej kanapie.

Styl rustykalny, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do dawnych aranżacji w wiejskim, swobodnym stylu. Stawia się na zabytkowe produkty o prostej, syntetycznej formie, często wywodzące się z rodzimego folkloru. Niekiedy nowoczesne rozwiązania w stylu rustykalnym mają w sobie nieco z prowansalskiej lekkości, wnosząc do typowo polskich przestrzeni nieco południowego słońca.

We wnętrzach w stylu rustykalnym dominują naturalne surowce, w tym cegły, kamień i oczywiście drewno. Z tego ostatniego wykonuje się podłogi, na ścianach układa się drewniane boazerie. Z surowego drewna wytwarza się także meble rustykalne do salonu, czyli efektowne szafy, komody i regały. Wyposażenie wypoczynkowe, czyli sofy i fotele mają natomiast drewniane konstrukcje, a z zewnątrz są obite pięknym, wzorzystym materiałem, na przykład w kwiatowe wzory lub motywy folklorystyczne.

Dodatki w stylu rustykalnym – co wybrać?

Oprócz zestawu mebli w stylu rustykalnym, do zbudowania spójnej przestrzeni niezbędne są efektowne dodatki, które budują aranżację oraz dodają przestrzeni niepowtarzalnego charakteru.

W salonie rustykalnym umieszcza się wiele przedmiotów ozdobnych o zróżnicowanym wyrazie. Nie muszą wpisywać się w jeden styl. Często zestawia się ze sobą rodzinne pamiątki oraz inne ozdobne drobiazgi, budujące klimat salonu oraz nadające mu bardziej indywidualny szlif.

Ceramika w duchu vintage

W salonie w stylu rustykalnym powinny się pojawiać dekoracyjne przedmioty z ceramiki. Na parapetach ustawia się doniczki, w witrynie pojawiają się wazony i flakony, ozdabiane etno wzorami.

Czasami dekoruje się wnętrze przy pomocy rzeźb (również w wersji ludowej), które sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i swojskie.

Tekstylia – poduchy, zasłony i dywany

Nie da się zbudować wygodnego salonu bez tekstyliów, zwłaszcza gdy pragnie się stworzyć funkcjonalne wnętrze w stylu rustykalnym. Na podłogach układa się wzorzyste dywany w stylu folk. W oknach zawiesza się gęste firany z koronki oraz grube zasłony, które chronią przed utratą ciepła oraz osłaniają przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi.

Na sofach i w fotelach umieszcza się natomiast poduszki ozdobne. Mogą być dekorowane w motywy kwiatowe, w pasy albo w folklorystyczne desenie z różnych zakątków świata. Styl rustykalny dopuszcza bowiem pewien eklektyzm.

Bibeloty – wspomnienia i pasje zamknięte w przedmiotach

Wnętrza rustykalne to także pamiątki rodzinne lub przedmioty przywiezione z różnych podróży. Na półkach ustawia się dekoracyjne bibeloty. Mogą to być figurki ceramiczne lub metalowe o rozmaitych walorach dekoracyjnych.

W odróżnieniu od innych popularnych obecnie tendencji wnętrzarskich, styl rustykalny pozwala na umieszczenie w salonie wielu drobnych przedmiotów, dzięki którym przestrzeń nabiera indywidualnego wyrazu.

Przytulny salon w stylu rustykalnym – idealne miejsce do relaksu

Przytulny salon rustykalny to wnętrze swojskie i wygodne, nie pozbawione też walorów estetycznych. To wręcz idealne miejsce do wypoczynku, w którym niemal każdy czuje się dobrze i swobodnie.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close