Rozpoczęcie budowy domu - od czego zacząć

Mały domek albo całkiem spora willa – to marzenie wielu Polaków. I choć chcieliby spełnić swoje wizje, rozpoczęcie budowy to dla części z nich trudne do przeprowadzenia przedsięwzięcie. Tymczasem wystarczy sprawdzić kilka kwestii i mieć nieco rozeznania w tej sprawie, by doskonale poradzić sobie ze wszystkim. Współcześni inwestorzy są w uprzywilejowanej sytuacji, bo źródeł skąd mogą czerpać informacje, jest naprawdę wiele. Można tu wspomnieć choćby poradniki, blogi i fora tematyczne, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Rozpoczęcie budowy domu nie musi być odległym marzeniem, jeśli wiemy, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę. Co istotne – wbrew powszechnej opinii – nie jest to proces, który rozpoczyna się wraz z wbiciem w ziemię pierwszej łopaty. Tak naprawdę drogę do spełnienia tego marzenia rozpoczyna się znacznie wcześniej, a mianowicie wraz z wyborem projektu domu i decyzją, w którym miejscu zostanie posadowiony.

Wybór wymarzonego projektu

Zanim zabierzemy się do przeglądania projektów, warto wcześniej określić własne potrzeby i wypisać kryteria, którymi będziemy się posługiwać. Jeśli inwestor dysponuje już gruntem, na którym planuje rozpoczęcie budowy, powinien dostosować projekt do warunków, które tam panują. Może ze względu na wymiary nieruchomości będzie musiał ograniczyć swój wybór do projektów przeznaczonych na wąską działkę? Albo z uwagi na stosunki wodne będzie musiał zrezygnować z domu z podpiwniczeniem?

Istotne staje się dostosowanie domu do potrzeb użytkowników oraz ilości osób, które będą z niego korzystać. Architekci zadbali o to, byśmy mieli w czym wybierać. Wśród gotowych projektów znajdziemy domy parterowe, parterowe z użytkowym poddaszem lub piętrowe; z garażem lub bez garażu; podpiwniczone albo bez podpiwniczenia; jednorodzinne, bliźniaki oraz wielorodzinne, a także wiele innych.

Rozpoczęcie budowy na własnej działce

Przed rozpoczęciem budowy należy znaleźć odpowiednią działkę. To – jak się okazuje – wcale nie jest takie proste. Pomijam tutaj kwestie takie, jak indywidualne oczekiwania dotyczące wielkości i kształtu działki, które w połączeniu z określoną lokalizacją często są trudne do spełnienia. Najczęściej inwestorzy muszą iść na jakieś ustępstwa. W niektórych kwestiach warto jednak pozostać konsekwentnym.

Rozpoczęcie budowy i zakup działki warto poprzedzić sprawdzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zapisy, które w nim znajdziemy, mogą wskazywać, że w pobliżu nieruchomości zaplanowano trasę szybkiego ruchu albo strefę przemysłową. W takim dokumencie określa się również rodzaj budynków, jakie mogą być wznoszone na danym terenie, ilość kondygnacji, stopień nachylenia dachu, a nawet kolor elewacji. Dlatego decydując się na zakup działki, warto znać zapisy planu miejscowego, które mogą w znaczny sposób ograniczać sposób użytkowania działki albo zmuszać inwestora do weryfikacji planów.

Rozpoczęcie budowy to inwestycja na lata. Warto przeprowadzić ją w taki sposób, by finalnie spełniała oczekiwania inwestora, dawała satysfakcję i przynosiła radość.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close