Rodzaje lukarn - krótki przegląd

Sposobem na doświetlenie poddasza mogą być okna połaciowe. Alternatywą dla nich są lukarny, które wzbogacają bryłę budynku. Różne rodzaje lukarn mogą dawać różne efekty wizualne. Ich stylistyka będzie się różnić w zależności od tego, czy mówimy o budynkach w stylu dworkowym, czy też nowoczesnym. Niezależnie od ich formy, niepodważalne zalety lukarn sprawiają, że od lat towarzyszą nam w budownictwie.

Artykuł należałoby jednak zacząć od tego, czym są lukarny, bo osobom niezwiązanym z architekturą pojęcie to może być nieznane. Dlatego spieszymy wyjaśnić, że jest to element konstrukcyjny, który stanowi niewielką nadbudówkę w dachu. Posiada ścianę frontową z przeszkleniem okiennym oraz ściany boczne. Lukarna może być pokryta dachem o różnym kształcie. W dużej mierze to właśnie on nadaje jej konkretny i wpisujący ją w określony styl architektoniczny wgląd.

Lukarny a okna połaciowe – co lepiej wybrać?

Różne rodzaje lukarn to różna, niekiedy bardzo atrakcyjna wizualnie bryła budynku. Niekiedy jednak najładniejsza w formie bryła nie wygra z wyższymi kosztami budowy i większym stopniem skomplikowania robót, jakie czekają inwestora. W przypadku lukarn konieczne jest bowiem odpowiednie przygotowanie konstrukcji dachu, co w praktyce wiąże się zwykle z koniecznością przecinania krokwi i wykonania odpowiadającego tym elementom orynnowania. Dlatego niektórzy inwestorzy rezygnują z lukarn na rzecz okien połaciowych. Ich zaletą jest to, że konstrukcyjnie są zazwyczaj znacznie prostsze do wykonania. Wybierając okna o odpowiednim rozmiarze, można uniknąć przecinania krokwi. Dzięki nim poddasze może być tak samo dobrze doświetlone, jak przy pomocy lukarn. Dzięki temu znacznie łatwiej uniknąć błędów, jakie mogą się wkraść na etapie budowy przy okazji dopasowywania konstrukcji dachu do takich elementów jak różne rodzaje lukarn albo duże, wymagające wycinania krokwi okna dachowe.

Stylistyka budynku, a różne rodzaje lukarn

Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na lukarny, powinien to robić z pełną świadomością minusów, jakie wiążą się z tym rozwiązaniem. Bez wątpienia jedną z wad jest to, że lukarna stanowi mostek termiczny i wymaga odpowiedniego docieplenia. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do dużych strat ciepła we wnętrzu.

Warto pamiętać także o tym, że niezwykle ważna jest stylistyka lukarn. Powinna ona odpowiadać formie, jaką nadano konkretnemu budynkowi. Różne rodzaje lukarn pozostawiają architektom i inwestorom szerokie pole do popisu. I tak możliwe jest wykonanie lukarny z dachem jednospadowym, który łączy się z dachem budynku poprzez jego załamanie. Bardzo popularne są lukarny z dachem dwuspadowym, chętnie wprowadzane do budownictwa w stylu dworkowym oraz góralskim. W tym ostatnim równie często możemy spotkać się z lukarną trójkątną, bawole oko (okrągłe albo zaokrąglone w górnej części okno) albo lukarną z dachem trójspadowym.

Zróżnicowane rodzaje lukarn dają sporo możliwości w budownictwie jednorodzinnym. Wpływają na wygląd budynku oraz jego funkcjonalność. Decydując się na ich budowę, należy być świadomym zarówno ich zalet, jak i wad.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close