Planujesz przeprowadzkę? Rób to z głową

Pakowanie mebli i rzeczy osobistych, dopilnowanie formalności urzędowych, zamówienie samochodu z firmy transportowej. To tylko kilka z czynności, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, jeśli planujesz przeprowadzkę. Jeżeli chcesz, by ta przebiegła sprawnie i bezstresowo, przygotowania do niej powinieneś rozpocząć na długo przed ustalonym terminem. Jak się do tego zabrać i o czym nie wolno zapomnieć?

Przeprowadzka spędza sen z powiek wielu osobom, które zmieniają miejsce zamieszkania. Przedsięwzięcie logistyczne jest tym większe, im więcej przedmiotów udało Ci się zgromadzić. Nic dziwnego, że jej wizja może przerażać i być postrzegana jako wyzwanie. Warto jednak pamiętać, że nie będzie taka straszna, jeśli zostanie szczegółowo zaplanowana. Już na kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy przed jej terminem warto przygotować harmonogram prac, który uporządkuje wszystkie czynności i sprawnie przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy.

Przygotuj listę instytucji

Na początek warto przygotować listę instytucji, które trzeba będzie powiadomić o zmianie adresu. Te, które od razu przychodzą do głowy, to urzędy oraz banki. Warto jednak pamiętać także o operatorach telefonii komórkowej, ubezpieczycielach, dostawcach internetu oraz gazu, prądu i wody. Nowy adres będzie trzeba podać też w pracy, przedszkolu oraz w szkole. Koniecznie należy zgłosić ten fakt w przychodni lekarskiej, z której korzystasz, a także u wydawców, u których wykupiłeś prenumeratę wysyłanych okresowo na adres domowy czasopism. Taka lista będzie potrzebna dopiero wtedy, gdy zamieszkasz w nowym lokum. Jednak warto przygotować ją już wcześniej. Wprowadzając się do nowego mieszkania, z pewnością będziesz mieć wiele istotnych spraw na głowie. Lepiej więc nie zaprzątać sobie jej tworzeniem takiej listy na szybko, a skorzystać z tej, która została przygotowana dużo wcześniej.

Pakowanie i porządki w jednym

Dużo wcześniej warto też zacząć pakowanie. W kartonowych pudłach na kilka tygodni przez planowaną przeprowadzką można umieścić przedmioty użytkowane sezonowo albo niezwykle rzadko. Znacznie usprawni to prace w dniu przeprowadzki. Wszelkiego rodzaju rodzinne pamiątki, sezonowa odzież, czy świąteczna zastawa to rzeczy, które do terminu przeprowadzki mogą czekać spakowane i zabezpieczone w kartonach. Dzięki temu unikniesz zamieszania i niepotrzebnego stresu przed samą przeprowadzką.

Przy okazji pakowania warto zrobić w domu porządki. Z pewnością okaże się, że znajdziesz tam wiele niepotrzebnych już rzeczy. Czy na pewno warto przewozić je do nowego mieszkania? A może lepiej od razu oddać je potrzebującym, a jeśli są w złym stanie po prostu wyrzucić? To pozwoli ograniczyć ilość rzeczy, które trzeba będzie pakować i przewozić.

Zabezpieczenie przedmiotów przed uszkodzeniem

Niezwykle istotną kwestią podczas przeprowadzki pozostaje właściwe zabezpieczenie mebli, domowych sprzętów i innych przedmiotów codziennego użytku, które łatwo ulegają uszkodzeniom. Warto wykorzystać tu akcesoria dostępne w centrum opakowań. Kartony tekturowe, taśma pakowa, folia bąbelkowa i folia stretch to podstawowe akcesoria, które przydają się w czasie przeprowadzki. Warto zaopatrzyć się też w poduszki powietrzne i wypełniacze do paczek. Pakując przedmioty, zwróć uwagę, że niektóre z nich są szczególnie wrażliwe i podatne na uszkodzenia. W ich przypadku musisz zatem dołożyć więcej starań, by zostały należycie zabezpieczone.

Przeprowadzka nie będzie straszna, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz. Pamiętając o kilku istotnych rzeczach, jak stworzenie listy instytucji, w których należy zmienić adres i  rozpoczęcie pakowania z wyprzedzeniem, przejdziesz przez przeprowadzkę sprawnie i bez zbędnego stresu.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close