Planujemy funkcjonalną przestrzeń wokół domu

Przydomowa przestrzeń, podobnie jak wnętrze domu, powinna wyglądać schludnie i stwarzać komfortowe warunki do użytkowania. Warto ją dobrze zaplanować, by później cieszyć się efektami swojej pracy. Czego nie może w niej zabraknąć? Od czego należy zacząć prace? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Przestrzeń wokół domu jest równie ważna, jak wystrój salonu, kuchni czy sypialni. Jeśli lubisz spędzać czas w ogrodzie, zadbaj o jego wygląd i funkcjonalność. Po pierwsze powinieneś posadzić w nim rośliny. Jaki typ ogrodu najbardziej Ci odpowiada? Preferujesz ogród nowoczesny, romantyczny, wiejski, a może śródziemnomorski? Zapoznaj się z różnymi stylami ogrodów i wybierz ten, który najlepiej wpisuje się w Twój gust oraz oczekiwania. Styl ogrodu powinien pasować do architektury budynku oraz otaczającej przestrzeni.

W zależności od tego stylu będziesz wybierał wpisujące się w jego charakterystykę gatunki roślin. Kiedy już zdecydujesz się na określony styl i wybierzesz roślinność, pomyśl o przestrzeni wypoczynkowej. W której części ogrodu ją zlokalizujesz i jak wyposażysz? – Warto dopasować ją do ilości użytkowników. Na koniec pomyśl o oświetleniu. Oświetlona przestrzeń staje się funkcjonalna, bo może być użytkowana zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku. Co więcej, za pomocą światła można tworzyć klimatyczny nastrój, budować efektowną scenerię, a nawet aurę tajemniczości.

Rozpocznij od planowania ogrodu

To, że na koniec powinieneś pomyśleć o oświetleniu, nie oznacza jednak, że jego realizacja również będzie ostatnim etapem aranżacji ogrodu. Jeśli Twoim celem jest zbudowanie efektownego oświetlenia wokół domu, prawdopodobnie będziesz musiał pomyśleć o odpowiedniej instalacji elektrycznej. Ta musi być dostosowana do użytkowania na zewnątrz budynku. Warto zastosować kilka obwodów przeznaczonych do sterowania wydzielonymi na etapie planowania strefami. Stwórz oddzielną strefę do sterowania oświetlaniem ogrodu, podjazdu, wejścia i kinkietów montowanych na budynku. Poszczególne strefy wyodrębnij zgodnie z własnymi potrzebami i przewidzianym przeznaczeniem przestrzeni. Zanim przystąpisz do prac, zaplanuj też roślinność i strefę wypoczynkową, a także małą architekturę, która znajdzie się na terenie ogrodu (np. plac zabaw, altana, pergola itp.). Do planowania nie potrzebujesz specjalistycznych programów. Tak naprawdę wystarczy kartka papieru i ołówek.

Aranżacja przestrzeni wypoczynkowej

Miejsce do wypoczynku to jedna z najważniejszych przestrzeni ogrodu. To tam w sezonie letnim odpoczywasz, relaksujesz się i podejmujesz gości. Przestrzeń wypoczynkowa powinna więc zachęcać do relaksu zarówno wyglądem, jak i wyposażeniem. Nie może tam zabraknąć wygodnych mebli, umilającej wypoczynek roślinności, jak i oświetlenia, które w zależności od potrzeb stworzy wrażenie intymności albo rozświetli przestrzeń jasnym światłem, dającym możliwość zatopienia się w lekturze lub sposobność do zaaranżowania większego przyjęcia.

Oświetlenie strefy wypoczynkowej może przyjmować różną formę. Szeroki wybór opraw oświetleniowych pomoże w stworzeniu wystroju dopasowanego do oczekiwań. Inspiracji może dostarczyć sklep z oświetleniem, w którym znajdziemy przeznaczone do montażu na budynku techniczne kinkiety idealnie komponujące się ze stylem nowoczesnej architektury. Warto rozważyć też rozmieszczenie wokół tej strefy słupków oświetleniowych, lamp-kul ustawionych na tarasie albo pośród roślinności lub opraw najazdowych typu “oczka” instalowanych w podłożu. Niektóre aranżacje wykorzystują też oświetlenie solarne, lampy wiszące (można wieszać je na tarasach albo w altanach) lub świecące girlandy. Możliwości jest naprawdę wiele, a realizacja zależy przede wszystkim od naszej wyobraźni.

Aranżacja przestrzeni wokół domu może przybierać różne formy i każda z nich może stwarzać komfortowe warunki dla użytkowników. Oznacza to, że nie ma jednej najlepszej koncepcji, a wiele różnych, wpisujących się w potrzeby osób o odmiennych oczekiwaniach. A jakie są Twoje oczekiwania?

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close