Plafony należą do jednych z najbardziej lubianych konstrukcji oświetleniowych. Jest to podyktowane zarówno ich ciekawą estetyką, jak i funkcjonalnością. Mamy bowiem do czynienia z lampami, które mogą spełniać role oświetlenia głównego lub oświetlenia zadaniowego. Doskonale łączą również obydwie funkcje, w zależności od wybranego modelu.

Jak dobierać plafony do poszczególnych wnętrz? Czym się kierować podczas kupowania, jeśli w grę wchodzi chęć stworzenia wymarzonej aranżacji danego pomieszczenia?

Modna propozycja dla najbardziej wymagających

Starsze pokolenie plafony kojarzy z oświetleniem goszczącym w obiektach noclegowych i użyteczności publicznej. Dawniej tym lampom nie można było przypisać zbyt wielu pozytywnych cech. Od tego czasu przeszły jednak prawdziwą metamorfozę. Są znacznie bardziej funkcjonalne, uniwersalne w swoim charakterze i dostępne w tak szerokiej palecie modeli, że bez problemu dobieramy je do dowolnych pomieszczeń oraz wystrojów.

W 2022 roku plafony wciąż zajmują miejsce wśród najpopularniejszych trendów. Są bowiem minimalistyczne, nowoczesne, najczęściej łączone z energooszczędnymi źródłami światła. Ponadto wpisujące się w wystroje od retro aż po nowoczesne.

Plafon jako oświetlenie główne – dlaczego warto?

Plafony, ze względu na swoją konstrukcję, oferują równomiernie rozproszone światło. Można więc liczyć na pomieszczenia lub przestrzenie, które stają się wygodne w codziennym użytkowaniu.

Jako oświetlenie główne można je zastosować zarówno w łazience, kuchni, salonie, domowym biurze, przedpokoju, jak i pokoju niemowlęcym. Równie dobrze spełniają swoje funkcje w garderobie, spiżarni, nad schodami prowadzącymi na wyższe piętra, a nawet w garażu!

Oświetlenie ścienne i zadaniowe

Niemalże płaska lampa spełniająca rolę oświetlenia ściennego, staje się ciekawą propozycją do pomieszczeń, w których wygospodarowanie miejsca na klasyczny model wiszący lub typowy kinkiet jest dość trudne. Plafony, niezależnie od stopnia rozbudowania i dekoracyjności danego modelu, wciąż należą do oświetlenia o niewielkich gabarytach. Wystarczy przyjrzeć się propozycjom ze sklepu https://lampy.it/.

Skoro mamy możliwość zamontowania plafonu na ścianie, będzie się on nadawał na oświetlenie zadaniowe. Wystarczy zdecydować się na konstrukcję z ruchomymi punktami świetlnymi, które zostaną precyzyjnie ustawione.

Dobór lamp do poszczególnych wnętrz

W łazience plafon może zagościć na suficie, ale i na ścianie, np. umieszczony symetrycznie po obu stronach lustra. Należy jednak pamiętać, by był to model odporny na wilgoć i zachlapania, których nie da się uniknąć w łazience.

W sypialni komplet plafonów decydujących o oświetleniu całego pomieszczenia, przyczyni się do stworzenia przyjaznej atmosfery, a pod względem estetycznym uzyskana zostanie spójna aranżacja. W sypialniach stawia się bowiem tylko na niezbędne wyposażenie i minimalistyczne formy, aby nic nie przeszkadzało w relaksie i odpoczynku nocnym.

Dzięki plafonom można rozświetlić schody i przedpokój. Przestrzenie niewymiarowe, zwykle ciemne i nieproporcjonalne. Równomiernie rozprowadzane światło daje pożądane efekty. Ponadto można liczyć na bezpieczne i wygodne poruszanie się w takich miejscach.

Dopasowanie do wystroju wnętrza

Jaki model wybrać? Nowoczesne, industrialne i minimalistyczne wnętrza polubią się z geometrycznymi wzorami, maksymalną prostotą, za to uwagą skierowaną na detale i wysokie jakościowo wykonanie. Bardziej dekoracyjny plafon stanie się ozdobą wnętrz skandynawskich, prowansalskich, romantycznych. Ten pełen blasku i kryształowych elementów uzupełni wnętrza o charakterze glamour. Łączący walory drewna i metalu może być uzupełnieniem aranżacji retro i rustykalnych.

Przyjrzyjmy się rynkowej ofercie i wybierzmy modele, które wpadną nam w oko, jednocześnie zagwarantują właściwe oświetlenie poszczególnych wnętrz i staną się funkcjonalną dekoracją. Dajmy szansę oświetleniu, które długo nie wyjdzie z mody, a jego praktyczność docenimy na co dzień.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close