
Plafony należą do jednych z najbardziej lubianych konstrukcji oświetleniowych. Jest to podyktowane zarówno ich ciekawą estetyką, jak i funkcjonalnością. Mamy bowiem do czynienia z lampami, które mogą spełniać role oświetlenia głównego lub oświetlenia zadaniowego. Doskonale łączą również obydwie funkcje, w zależności od wybranego modelu.
Jak dobierać plafony do poszczególnych wnętrz? Czym się kierować podczas kupowania, jeśli w grę wchodzi chęć stworzenia wymarzonej aranżacji danego pomieszczenia?
Modna propozycja dla najbardziej wymagających
Starsze pokolenie plafony kojarzy z oświetleniem goszczącym w obiektach noclegowych i użyteczności publicznej. Dawniej tym lampom nie można było przypisać zbyt wielu pozytywnych cech. Od tego czasu przeszły jednak prawdziwą metamorfozę. Są znacznie bardziej funkcjonalne, uniwersalne w swoim charakterze i dostępne w tak szerokiej palecie modeli, że bez problemu dobieramy je do dowolnych pomieszczeń oraz wystrojów.
W 2022 roku plafony wciąż zajmują miejsce wśród najpopularniejszych trendów. Są bowiem minimalistyczne, nowoczesne, najczęściej łączone z energooszczędnymi źródłami światła. Ponadto wpisujące się w wystroje od retro aż po nowoczesne.
Plafon jako oświetlenie główne – dlaczego warto?
Plafony, ze względu na swoją konstrukcję, oferują równomiernie rozproszone światło. Można więc liczyć na pomieszczenia lub przestrzenie, które stają się wygodne w codziennym użytkowaniu.
Jako oświetlenie główne można je zastosować zarówno w łazience, kuchni, salonie, domowym biurze, przedpokoju, jak i pokoju niemowlęcym. Równie dobrze spełniają swoje funkcje w garderobie, spiżarni, nad schodami prowadzącymi na wyższe piętra, a nawet w garażu!
Oświetlenie ścienne i zadaniowe
Niemalże płaska lampa spełniająca rolę oświetlenia ściennego, staje się ciekawą propozycją do pomieszczeń, w których wygospodarowanie miejsca na klasyczny model wiszący lub typowy kinkiet jest dość trudne. Plafony, niezależnie od stopnia rozbudowania i dekoracyjności danego modelu, wciąż należą do oświetlenia o niewielkich gabarytach. Wystarczy przyjrzeć się propozycjom ze sklepu https://lampy.it/.
Skoro mamy możliwość zamontowania plafonu na ścianie, będzie się on nadawał na oświetlenie zadaniowe. Wystarczy zdecydować się na konstrukcję z ruchomymi punktami świetlnymi, które zostaną precyzyjnie ustawione.
Dobór lamp do poszczególnych wnętrz
W łazience plafon może zagościć na suficie, ale i na ścianie, np. umieszczony symetrycznie po obu stronach lustra. Należy jednak pamiętać, by był to model odporny na wilgoć i zachlapania, których nie da się uniknąć w łazience.
W sypialni komplet plafonów decydujących o oświetleniu całego pomieszczenia, przyczyni się do stworzenia przyjaznej atmosfery, a pod względem estetycznym uzyskana zostanie spójna aranżacja. W sypialniach stawia się bowiem tylko na niezbędne wyposażenie i minimalistyczne formy, aby nic nie przeszkadzało w relaksie i odpoczynku nocnym.
Dzięki plafonom można rozświetlić schody i przedpokój. Przestrzenie niewymiarowe, zwykle ciemne i nieproporcjonalne. Równomiernie rozprowadzane światło daje pożądane efekty. Ponadto można liczyć na bezpieczne i wygodne poruszanie się w takich miejscach.
Dopasowanie do wystroju wnętrza
Jaki model wybrać? Nowoczesne, industrialne i minimalistyczne wnętrza polubią się z geometrycznymi wzorami, maksymalną prostotą, za to uwagą skierowaną na detale i wysokie jakościowo wykonanie. Bardziej dekoracyjny plafon stanie się ozdobą wnętrz skandynawskich, prowansalskich, romantycznych. Ten pełen blasku i kryształowych elementów uzupełni wnętrza o charakterze glamour. Łączący walory drewna i metalu może być uzupełnieniem aranżacji retro i rustykalnych.
Przyjrzyjmy się rynkowej ofercie i wybierzmy modele, które wpadną nam w oko, jednocześnie zagwarantują właściwe oświetlenie poszczególnych wnętrz i staną się funkcjonalną dekoracją. Dajmy szansę oświetleniu, które długo nie wyjdzie z mody, a jego praktyczność docenimy na co dzień.