Oświetlenie wokół domu i ogrodu

Aranżacja ogrodu wpływa na wygodę i bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego jest równie ważna, jak wystrój wnętrza. Szczególnie istotne jest oświetlenie wokół domu. Warto zadbać o to, by zostało wykonane w sposób przemyślany z podziałem na różne strefy funkcjonalne.

Oświetlenie wokół domu nie powinno ograniczać się do jednej lampy zamontowanej przy drzwiach wejściowych albo ustawionej na tarasie. Zdecydowanie lepiej zaplanować zróżnicowane oświetlenie dopasowane do różnych potrzeb, jakie są podyktowane funkcją lub przeznaczeniem danego miejsca.

Wyszczególnienie stref funkcjonalnych

Zanim zaczniesz planować zakup opraw oświetleniowych, powinieneś podzielić działkę na kilka odmiennych funkcjonalnie stref. Taki zabieg pozwoli Ci dopasować oświetlenie do określonych wymagań. Ponieważ oczekiwania użytkowników względem oświetlenia będą się różniły w zależności od strefy (taras, podjazd, ogród), to nie można zdecydować się na montaż tylko jednej oprawy albo kilku identycznych. Zdecydowanie lepiej podzielić obszar nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem poszczególnych miejsc. W ten sposób można wyodrębnić strefę wypoczynkową na tarasie, oświetlenie wokół wejścia do domu i podjazdu, oświetlenie budynku oraz oświetlenie ścieżek na terenie ogrodu.

Funkcjonalne i bezpieczne oświetlenie wokół domu

Każda z wydzielonych stref oświetleniowych powinna mieć oddzielne sterowanie. To sprawi, że inwestor zyska możliwość niezależnego i dopasowanego do potrzeb oświetlenia nieruchomości.

Oprawy oświetleniowe na podjeździe i w okolicy wejścia

W przypadku podjazdu i wejścia do domu można pokusić się o montaż opraw z czujnikiem ruchu. Dzięki temu lampy zaświecą się, gdy w pobliżu wejścia będzie ktoś przechodził. Takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo domowników i ułatwi trafienie kluczem do zamka.

Oświetlenie wokół domu powinno obejmować też lampy na podjeździe. Ich zadaniem jest ułatwienie parkowania po zmroku. Oświetlenie podjazdu może przybierać różne formy, począwszy od opraw najazdowych po stojące słupki.

Oświetlenie ścieżek na terenie ogrodu

Na bezpieczeństwo użytkowników wpływa też oświetlenie ścieżek na terenie posesji. Warto o nie zadbać zwłaszcza wtedy, gdy po ogrodzie będą poruszać się dzieci albo osoby starsze. Oświetlenie najczęściej uczęszczanych po zachodzie słońca miejsc na terenie ogrodu może zapobiec groźnym wypadkom.

Oświetlenie strefy wypoczynkowej

Dla wielu domowników najważniejsze wydaje się oświetlenie miejsca wypoczynku. To tam przecież spędza się najwięcej czasu w letnie wieczory. Zazwyczaj jest to przestrzeń tarasu, ale równie dobrze miejsce wypoczynku może znajdować się na terenie ogrodu albo w altanie. W tym przypadku poza oprawami elektrycznymi rolę oświetlenia mogą przejmować również świece i lampiony. Bardzo efektownie wyglądają także zawieszone nad tarasem girlandy.

Oświetlenie budynku

Oprawy zamontowane na budynku mieszkalnym będą wpływać korzystnie zarówno na wygląd domu, jak i na bezpieczeństwo użytkowników. Inwestorzy decydują się zwykle na kinkiety techniczne przeznaczone do montażu na ścianie budynku albo oprawy montowane w podbitce.

Oświetlenie wokół domu ma ogromny wpływ zarówno na bezpieczeństwo użytkowników, jak i na funkcjonalność i wygląd posesji. Dobrze zaplanowane spełni wszystkie oczekiwania domowników.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close