Wiosna za oknem, przyroda powoli budzi się do życia, a my coraz chętniej wychodzimy z domowych czterech ścian do ogrodu. To także moment, gdy szukamy sposobu na zwiększenie funkcjonalności przydomowej przestrzeni. Każdy przecież pragnie czuć się w niej dobrze i przyjemnie. Jednym z elementów, który bezpośrednio wpływa na jakość wypoczynku w ogrodzie, jest oczywiście właściwie dobrane oświetlenie. O ile jeszcze kilka lat temu wybór w tym temacie był stosunkowo niewielki, to obecnie możemy liczyć na szereg mocno zróżnicowanych rozwiązań, wpisujących się we wszelkie gusta i guściki.O czym zatem trzeba pamiętać, jeśli chcemy znaleźć odpowiednie oświetlenie do ogrodu? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych porad, na co szczególnie zwracać uwagę, żeby nasz ogród był praktyczny, bezpieczny oraz piękny.

Typy oświetlenia – jakie lampy można zastosować w ogrodzie?

Ilość punktów świetlnych, które należy wprowadzić do przydomowej przestrzeni jest oczywiście sprawą mocno indywidualną. Warto jednak zastanowić się nad możliwościami, które mamy. Istnieje bowiem wiele rozwiązań, pozwalających na wprowadzenie mocno urozmaiconego oświetlenia do ogrodu.

Termin ten bowiem nie jest jednorodny i w jego ramach mieści się naprawdę wiele produktów. Oświetlenie ogrodowe dzieli się przede wszystkim według źródeł światła. Możemy bowiem mieć do czynienia z lampionami lub świecami, które wciąż cieszą się zainteresowaniem klientów, pragnących stworzyć przyjemny, romantyczny nastrój.

Oprócz nich wprowadza się jednak także nowoczesne rozwiązania, dające dużo światła. Mogą to być lampy solarne lub produkty włączone do domowej instalacji elektrycznej. W ich przypadku należy bezwzględnie wybierać modele o wysokim współczynniku ochrony IP, aby zapewnić bezpieczeństwo dla użytkowników.

Lampy solarne to najczęściej popularne słupki, choć trafiają się także modele do stawiania na stole lub montowane na elewacji budynku.

Produkty elektryczne, wpinane do instalacji domowej to najczęściej oczka wpustowe lub kinkiety. Można jednak spotkać się także z lampami wiszącymi, montowanymi na tarasach.

A każde z tych rozwiązań sprawdza się w nieco innych przestrzeniach ogrodowych i daje odmienne efekty oświetleniowe.

Co i dlaczego warto oświetlać w ogrodzie?

W ogrodzie możemy wydzielić kilka głównych przestrzeni wartych oświetlenia.

Oczywiście w głównej mierze koncentrujemy się wokół strefy rekreacyjnej. W pobliżu zestawu mebli ogrodowych zawsze warto zamontować kilka punktów świetlnych. Z ich pomocą udaje się spędzać przyjemnie czas w ogrodzie, nawet po zapadnięciu zmierzchu.

Jakie lampy montuje się w tego typu przestrzeniach? Jak już wspomnieliśmy mogą to być na przykład lampy wiszące, zapewniające optymalną ilość światła nad stołem. Oprócz nich wiele osób stawia na oczka wpustowe i kinkiety, zwłaszcza jeśli miejsce do odpoczynku znajduje się w pobliżu ściany budynku.

Drugim miejscem, które bezwzględnie wymaga oświetlenia w ogrodzie, są ścieżki dojścia do najważniejszych przestrzeni – na taras, do strefy wypoczynkowej lub drzwi wejściowych do domu. Dzięki temu możemy zawsze bezpiecznie i wygodnie przemieszczać się po ogrodzie, bez obaw o potknięcie. Dotyczy to również podjazdu samochodowego oraz dojścia od bramy wjazdowej do drzwi wejściowych. Do tego celu najchętniej używa się solarnych lamp na słupkach lub oczek wpustowych montowanych w powierzchni gruntu.

Pozostaje jeszcze trzecia kategoria oświetlenia, szczególnie lubiana przez osoby, dbające o piękny wygląd ogrodu. Z pomocą lamp można bowiem podkreślać szczególnie ciekawe elementy. Mogą to być fragmenty małej architektury (altany, fontanny, rzeźby) lub ulubione okazy roślinne. Światło wydobywa kształty oraz pomaga tworzyć ciekawe gry świateł i cieni w przestrzeni, co stanowi dodatkową, przyjemną dla oka ozdobę.

Oświetlenie ogrodu – połączenie wszystkich funkcji

Jakie zatem powinno być optymalne oświetlenie do ogrodu? Przede wszystkim musi stanowić połączenie wszystkich opisanych powyżej funkcji. Warto by dawało komfort przebywania w ogrodzie wieczorową porą, przynosząc wygodę i bezpieczeństwo przemieszczania się. Pamiętajmy też o roli dekoracyjnej światła, dzięki której eksponujemy to, co chcielibyśmy pokazać.

A wszyscy przecież wiemy, że świat po zmierzchu również potrafi tworzyć piękne wrażenia. Podkreślmy to z pomocą właściwie dobranych lamp i cieszmy się naszym ogrodem o każdej porze dnia lub nocy.

Artykuł przygotowano przy współpracy z

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close