W łazience spędzamy sporo czasu każdego dnia na rozmaitych zabiegach pielęgnacyjno-higienicznych. Aby móc wykonywać je wszystkie, potrzebne nam jest odpowiednie oświetlenie łazienki. Jak powinno wyglądać i które lampy warto tu wprowadzić, by łazienka była praktyczna i piękna? Kilka praktycznych porad zamieszczamy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Oświetlenie łazienki – jakie jest potrzebne?

Podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, tak i w łazience warto wprowadzać przynajmniej kilka, mocno zróżnicowanych punktów oświetleniowych, aby zapewnić optymalne światło do wykonywania rozmaitych czynności.

Najważniejsze jest oczywiście główne oświetlenie łazienki. To dzięki niemu możemy się swobodnie i bezpiecznie przemieszczać oraz wykonywać szereg czynności, nie wymagających mocnego światła zadaniowego.

Drugim typem oświetlenia, które bezwzględnie musi znaleźć się w każdej łazience, są lampy umieszczane nad lustrem. Dzięki nim możemy wykonać precyzyjne zabiegi higieniczne lub pielęgnacyjne, jak choćby ogolenie się lub zrobienie perfekcyjnego makijażu.

Na końcu pozostają jeszcze punkty oświetleniowe o znaczeniu dekoracyjnym. Warto jednak również o nich pamiętać, gdyż zależy od nich całościowy charakter przestrzeni.

Wprowadzenie światła o tak zróżnicowanych funkcjach wiąże się oczywiście z zamontowaniem wielu opraw o różnej wielkości, ilości źródeł światła oraz formie. Pamiętajmy jednak, że jeśli zależy nam na kompleksowym i przyjemnych dla oka wyglądzie łazienki, warto znaleźć lampy należące do jednej serii produktów lub chociaż powiązane ze sobą stylistycznie.

Czym powinny wyróżniać się oprawy oświetleniowe do łazienki?

Odpowiednia stylistyka to jednak nie najważniejsza cecha lamp, które umieszczamy w łazienkach. Co zatem jest istotniejsze?

Przede wszystkim oświetlenie łazienki musi się wyróżniać wysokim współczynnikiem ochronnym IP. W pozostałych częściach domu można bez przeszkód stawiać na produkty o minimalnej ochronie. W łazience jednak trzeba zamontować modele o współczynniku IP44, IP46 lub wyższym. Dlaczego to takie ważne?

W łazience panują szczególne warunki. Wilgotność powietrza jest zdecydowanie wyższa niż w innych częściach domu. Istnieje też nieustanne ryzyko bezpośredniego zachlapania oprawy wodą. Może to prowadzić do trwałego uszkodzenia samej lampy lub też zwarcia w instalacji, co mogłoby być niebezpieczne dla użytkowników.

Warto także pamiętać o innej ważnej kwestii, związanej ze źródłami światła do łazienek. Powinny one dawać światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Dzięki temu można bez trudu wykonywać szereg czynności, a w szczególności zrobić perfekcyjny makijaż.

Różne typy lamp do łazienki

W łazienkach montuje się bardzo zróżnicowane oprawy oświetleniowe. Zależy to od prywatnych upodobań oraz kwestii stylistycznych. Istnieje jednak kilka głównych tendencji, cieszących się szczególną popularnością wśród prywatnych użytkowników oraz dekoratorów wnętrz.

Jako główne oświetlenie łazienki najczęściej wykorzystuje się plafony lub oczka wpustowe. Umieszcza się jedną lub kilka opraw – w zależności od wielkości pomieszczenia. Tego typu rozwiązania są dyskretne i zapewniają przyjemne, jasne światło, nie zabierając przy tym cennej przestrzeni, której w łazienkach często brakuje. Lampy wiszące, tak popularne w aktualnym sezonie, również bywają wykorzystywane do oświetlania łazienek, choć nie należą do najczęstszych wyborów.

W pobliżu lustra chętnie umieszcza się kinkiety. Zazwyczaj montuje się je w parze – po obu stronach tafli. W ten sposób eliminuje się cienie, które mogłyby utrudniać wykonywanie wszelkich czynności oraz męczyć wzrok. Zdarzają się także rozwiązania umieszczane powyżej lustra. Są to przede wszystkich lampy o pojedynczym źródle światła, o mocno wydłużonym kształcie.

Ostatnim typem lamp, które warto wykorzystać, są praktyczne i dekoracyjne listwy LED. Z ich pomocą doświetla się lustro, elementy ścian i sufitu oraz półki. Nowoczesne rozwiązania dają sporo światła o niemal dowolnej barwie, przez co łatwo wpasować je w każdą aranżację, dodając jej sporo dekoracyjności i przytulności.

Łazienka – praktyczne miejsce do relaksu

W łazience każdego dnia spędzamy sporo czasu. Warto zatem odpowiednio zaplanować oświetlenie łazienki, aby zapewnić sobie optymalne warunki do wykonywania wszelkich czynności. Nie można zapominać o tym, że w łazience również się relaksujemy. Oświetlenie powinno zatem odpowiadać na tę potrzebę, tworząc przyjemny i przytulny zakątek do odpoczynku dla każdego z nas.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close