Oświetlenie jadalni - jak je zaplanować

Planując oświetlenie jadalni, wielu inwestorów popełnia błędy, które wpływają na obniżenie poziomu komfortu użytkowników. Dlatego warto na etapie projektowania wnętrza rozważyć, jakie mamy względem takiego oświetlenia oczekiwania i dopiero pod ich kątem rozpocząć poszukiwanie właściwej oprawy. Często też nie jesteśmy w stanie od razu przewidzieć skutków montażu konkretnego modelu. Dlatego przed przystąpieniem do poszukiwań dobrze jest zajrzeć do poradników, które mogą w tym względzie udzielić cennych porad.

Na szczęście współcześnie inwestor ma dostęp do wielu blogów, magazynów wnętrzarskich i portali poświęconych projektowaniu wnętrz. Może tam szukać użytecznych informacji albo udać się po poradę do sprzedawcy lub producenta oświetlania, który udzieli wartościowych wskazówek. Warto też popytać wśród znajomych. Być może oni mają podobne doświadczenia już za sobą i będą w stanie podpowiedzieć, na co należy zwrócić uwagę.

Oświetlenie jadalni naszymi oczami

Niniejszy artykuł również powstał to, by zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, aranżując oświetlenie jadalni. Nie będziemy się tu koncentrować na designie opraw, bo to pozostaje rzeczą gustu i podlega indywidualnej ocenie każdego inwestora. Niemniej jednak chcielibyśmy przypomnieć, że stylistyka lampy powinna nawiązywać do reszty wystroju w tym innych zastosowanych w aranżacji opraw, dzięki czemu stworzy wraz z nimi spójną pod względem wizualnym całość. Warto też zwrócić uwagę na to, by równomiernie oświetlała blat całego stołu. Oznacza to, że inne oprawy będziemy musieli wybrać w przypadku stołu o blacie okrągłym lub kwadratowym, a inne dla stołów prostokątnych. O ile przy tych pierwszych możemy zdecydować się zarówno na lampy z jednym, jak i z wieloma źródłami światła, o tyle w przypadku stołów prostokątnych zdecydowanie lepiej sprawdzą się lampy z kilkoma równomiernie rozmieszczonymi nad blatem źródłami świata.

Sposób montażu oświetlenia

Pamiętajmy, że nad stołem w jadalni najczęściej montuje się lampy wiszące. W takich wypadku najlepiej zdecydować się na oprawę, która daje możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu inwestor dostosuje ją do własnych potrzeb. Lampy montowane nad stołem mogą być zawieszone nieco niżej, niż inne typy opraw. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nie było to zbyt nisko. W przeciwnym razie będziemy uderzać o nie przy każdym wstawaniu od stołu. Z reguły za optymalną wysokość przyjmuje się odległość 55 – 90 cm od blatu. To jednak tylko ogólne wytyczne, a każdy inwestor powinien sprawdzić eksperymentalnie, na jakiej wysokości oświetlenie jadalni najlepiej sprawdzi się u niego.

Barwa światła

Istotne jest również to, by oświetlenie jadalni emitowało światło o odpowiedniej barwie i nie raziło w oczy siedzących przy stole osób. Barwa światła ma znacznie zarówno dla komfortu użytkowników, jak i sposobu, w jaki będziemy postrzegać kolory potraw. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się światło białe o temperaturze barwowej 3000-3500 K. Warto też wybierać oprawy z kloszami, które osłaniają źródło światła i nie wywołują zjawiska olśnienia. Taka przestrzeń jest nie znacznie bardziej praktyczna i wygodna w użytkowaniu.

Oświetlenie jadalni może być efektowne i funkcjonalne. Przy jego aranżacji warto jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne i ułatwią Wam zadanie.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close