Ogrzewanie podłogowe pod meblami może być zainstalowane, ponieważ nie wpływa negatywnie na stan samych mebli. Jednak patrząc w drugą stronę, nie jest już tak różowo. Źle dobrane meble do pomieszczeń, w których postawiono na ogrzewanie płaszczyznowe, mogą skutkować nie tylko wyższymi rachunkami za sezon grzewczy.

Jak wybierać meble do wnętrz, w których zastosowano wodne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe? Czy omijanie lokalizacji zaplanowanych pod meble ma rację bytu?

Ogrzewanie podłogowe pod meblami – wodne czy elektryczne?

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju ogrzewanie płaszczyznowe zostanie zastosowane w poszczególnych wnętrzach. Wodne ogrzewanie podłogowe pod meblami, nawet tymi klasycznymi, w całości przylegającymi do podłogi, wciąż może działać efektywnie. Dzieje się tak dlatego, że tuż pod meblami, gdzie panuje wyższa temperatura, system nie dogrzewa zbędnie podłogi. Gorąca woda płynie przewodami do miejsc, w których ciepło zostaje bez przeszkód oddane do otoczenia.

Inaczej ma się jednak rzecz, gdy zainstalowano lub w planach jest elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe. O ile, ponownie, meblom przylegającym do podłoża wyższa temperatura nie zaszkodzi, o tyle system elektrycznego ogrzewania podłogowego może być narażony na usterki. Ponadto nie ma mowy o równomiernym rozprowadzaniu ciepła. Aby poczuć komfort termiczny trzeba dostarczyć więcej ciepła do ułożonych pod posadzką przewodów, a to oznacza także wyższe koszty.

Jakie meble dobrać do ogrzewania podłogowego?

Mało kto z nas tworzy aranżację na całe życie. Wystrój wnętrz zmieniamy rzadziej lub częściej, ale nie tworzymy go raz na zawsze. Zmieniają się bowiem trendy, ponadto nasze potrzeby. Przybywa domowników lub ktoś się wyprowadza, a co za tym idzie, musimy dokupić kolejne elementy wyposażenia lub pozbyć się tych, które pozostają nieprzydatne. Jakie jednak meble wybrać, kiedy postawiliśmy na ogrzewanie podłogowe?

Najlepiej sprawdzą się meble na wysokich nóżkach. Znajdziemy takie konstrukcje zarówno wśród szaf, szafek, komód, stolików nocnych, stolików kawowych, sof, biurek i innych mebli. Dzięki wysokim nóżkom przepływ ciepła nie będzie ograniczony. Z plusów można wymienić także fakt, że wyposażenie na nóżkach sprawia wrażenie wizualnie lżejszego.

Wykładziny i dywany na podłogach

Ze względu na sposób działania ogrzewania podłogowego nie zaleca się stosowania grubych wykładzin lub dywanów o długim włosiu. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami zakrywania podłóg, szczególnie w sypialni, w której chcemy zapewnić sobie uczucie czegoś miękkiego i miłego pod stopami podczas wstawania, nie musimy całkowicie rezygnować z podłogowych nakryć.

Na rynku można znaleźć zarówno dywany, jak i wykładziny, które są specjalnie przystosowane do ogrzewania podłogowego. Gwarantują prawidłową i swobodną cyrkulację powietrza, a ponadto są odporne na działanie wysokich temperatur.

Ogrzewanie podłogowe pod meblami wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jesteśmy w stanie znaleźć produkty, które mimo wszystko zadowolą użytkowników i nie wpłyną negatywnie na pracę płaszczyznowego systemu grzewczego.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close