Ogrzewanie na podczerwień - co musisz o nim wiedzieć

Jedną z najważniejszych decyzji, przed którą staje każdy inwestor, który podejmuje się budowy domu, jest wybór systemu grzewczego. Od tego, jaka decyzja zapadnie, zależy bardzo wiele. Sposób ogrzewania będzie wpływał nie tylko na komfort cieplny domowników, ale również na ich wygodę w codziennym użytkowaniu budynku, a także na domowy budżet. Koszty ogrzewania mogą się znacząco różnić, w zależności od tego, na jaki system grzewczy zdecyduje się ostatecznie inwestor. Różny może być również koszt początkowy wykonania instalacji grzewczej, a także sposób obsługi urządzeń grzewczych (w niektórych przypadkach mamy do czynienia z urządzeniami bezobsługowymi, innym razem z takimi, które wymagają ciągłej kontroli i zaangażowania użytkownika).

Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań, które pozwalają na zapewnienie ciepła w domu, jest ogrzewanie podczerwone. To coraz częściej stosowany w naszym kraju system, choć należy przyznać, że nadal jest jeszcze mało znany. Jego liczne zalety sprawiają jednak, że interesuje się nim coraz więcej użytkowników.

Na czym polega ogrzewanie podczerwone?

Wiele osób nie do końca rozumie, na czym polega ogrzewanie podczerwienią. Być może stąd bierze się wiele nieporozumień i mała popularność tego systemu. Ci, którzy już wprowadzili do swoich domów odpowiednie rozwiązania, mogą się cieszyć przyjemnym ciepłem i niższymi niż w przypadku innych, generujących duże koszty urządzeń grzewczych rachunkami. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że ogrzewanie podczerwone nie jest dla człowieka zupełną nowością. Tak naprawdę sposób działania tego systemu opiera się na tej samej zasadzie, z jaką na co dzień spotykamy się od tysięcy lat. Dokładnie w ten sam sposób działa bowiem słońce.    

Energia słoneczna przemieszcza się w postaci fal elektromagnetycznych, a po napotkaniu na swojej drodze przeszkody przekształca się w energię cieplną. To oznacza, że promienie słoneczne nie ogrzewają powietrza, ale konkretne przedmioty, ludzi i zwierzęta, do których docierają. Łatwo to osobie wyobrazić, kiedy uświadomimy sobie, że promienie słoneczne nawet w zimowy, mroźny dzień potrafią sprawić, że będziemy odczuwać przyjemne ciepło. Kiedy jednak słońce zajdzie, od razu poczujemy przenikliwy chłód. W taki sam sposób działa ogrzewanie na podczerwień. Emitowane przez urządzenie grzewcze fale przekształcają się w ciepło dopiero wtedy, kiedy docierają do ludzkiego ciała albo innego znajdującego w pomieszczeniu przedmiotu. Dzięki temu możemy odczuwać ciepło znacznie szybciej niż w przypadku systemów, które ogrzewają powietrze. W stosunku do ogrzewania podczerwonego możemy się spotkać z określeniem Infrared (ang.), a w skrócie IR.

Ogrzewanie podczerwone i jego zalety

Do ogrzewania podczerwienią we wnętrzach mogą służyć różne urządzenia. Na rynku dostępne są między innymi grzejniki elektryczne na podczerwień, w tym grzejniki hybrydowe Klima, a także maty grzejne, folie grzejne i panele na podczerwień. Dzięki temu inwestorzy mogą się decydować na urządzenia mobilne, które będą zmieniały swoją lokalizację w zależności od bieżących potrzeb (mobilne grzejniki), zostaną na stałe zamontowane na ścianie albo suficie (panele) albo na ogrzewanie podłogowe lub ścienne (maty i folie grzejne).

O tym, że takie rozwiązanie ma mnóstwo atutów, nie trzeba przekonywać tych, którzy już się na nie zdecydowali. Jedną z największych zalet ogrzewania podczerwonego jest to, że ogrzewane są bezpośrednio znajdujące się w jego zasięgu przedmioty oraz ludzie, a nie powietrze. Nie ma tu zatem powstałego na skutek ogrzewania ruchu powietrza, który przy innych systemach powoduje unoszenie się kurzu. Właśnie dlatego jest to idealne rozwiązanie dla alergików. Co więcej, fale podczerwone nie wysuszają powietrza, co również wpływa na większość osób korzystnie. 

Kolejnym atutem jest to, że takie urządzenia są praktycznie bezobsługowe, a ich montaż jest bardzo prosty. Niski jest też koszt początkowy, bo nie wykonuje się tu skomplikowanej i drogiej instalacji, a ogrzewanie podczerwone nie wymaga wydzielenia osobnego pomieszczenia z przeznaczeniem na kotłownie. Przy wyborze wysokiej klasy i dobrej jakości urządzeń nie zaskoczą nas też rachunki za energię elektryczną. Te można zresztą jeszcze obniżyć, jeśli inwestor dodatkowo zdecyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie preferują między innymi osoby zainteresowane ekologią, bo ogrzewanie podczerwone nie przyczynia się do emisji szkodliwych substancji.

Ogrzewanie podczerwone ma mnóstwo zalet i zdecydowanie warto je rozważyć, wybierając system grzewczy do domu. Obecnie stanowi coraz częściej braną pod uwagę alternatywę dla innych dostępnych na rynku rozwiązań.

Artykuł przygotowano przy współpracy z Econovli

 

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close