Ogrzewanie na gaz - wady i zalety

Wielu inwestorów decydujących się współcześnie na budowę domu, jako domyślny sposób doprowadzenia ciepła wybiera ogrzewanie na gaz. Inne systemy grzewcze rozważane są jako alternatywa zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy okazuje się, że z przyczyn praktycznych ogrzewanie gazowe nie może mieć zastosowania. Najczęściej wynika to ze zbyt wysokich kosztów podłączenia do sieci gazowej albo braku odpowiedniej infrastruktury technicznej w okolicy konkretnej nieruchomości. Nie da się ukryć, że istnieje szereg innych możliwości zapewnienia ciepła w domu. Jednak z uwagi na to, że to właśnie ogrzewanie na gaz cieszy się tak dużą popularnością, postanowiliśmy przyjrzeć mu się bliżej i sprawdzić, jakie ma wady, a jakie zalety.

Ogrzewanie na gaz wymaga przyłączenia do zewnętrznej sieci gazowej albo, jeśli nie ma takiej możliwości, do  zbiornika z gazem płynnym. Odpowiednią instalację należy wykonać też w domu. Konieczny staje się zakup kotła gazowego, którego koszt zależy od klasy urządzenia. Wytwarzane w kotle ciepło poprzez wewnętrzną instalację gazową będzie rozprowadzane po całym w domu, w efekcie czego w pomieszczeniach zagości przyjemne ciepło. Warto pamiętać, że instalacja gazowa służy nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również podgrzewania wody, a w przypadku zastosowania kuchenek gazowych, także gotowania.

Ogrzewanie na gaz – poznaj jego zalety

Ogrzewanie gazowe ma sporo zalet. W przeciwnym razie nie znalazłoby tylu zwolenników. Jednym z największych atutów jest to, że przerwy w dostawie gazu zdarzają się niezwykle rzadko. Pozwala to na nieprzerwane dostarczanie ciepła, co ma ogromne znacznie w okresie jesienno-zimowym. Atutem jest też stosunkowo niski koszt gazu. Wybierając system grzewczy, warto zwrócić uwagę na to, ile będzie nas kosztować jego eksploatacja. Relatywnie niska cena paliwa ma dla wielu osób ogromne znaczenie. Ważne jest również efektywne spalanie. Warto pamiętać, że gaz ziemny to paliwo, które idealnie sprawdza się w przypadku spalania w gazowych kotłach kondensacyjnych. Szacuje się, że sprawność takich kotłów może przekraczać 100%. Skąd taka wartość? Otóż powstałe ze spalania gazu ziemnego spaliny zawierają sporo pary wodnej. Z jej skroplenia można uzyskać dodatkową energię. Ogrzewanie na gaz działa bezobsługowo, co stanowi dużą zaletę dla osób ceniących sobie wygodę i tych, którzy nie mają wiele czasu, a po powrocie z pracy chcieliby zastać ciepłe wnętrze. Paliwo dostarczane jest do domu za pomocą sieci przesyłowej, nie ma więc konieczności jego załadunku i rozładunku. Nie trzeba też “dokładać do pieca”. Właściwie można uznać, że najważniejszym obowiązkiem użytkowników pozostaje opłacanie rachunków za gaz.

Wady ogrzewania gazowego

Ogrzewanie na gaz, podobnie jak inne systemy grzewcze, ma też wady. Jedną z nich są stosunkowo wysokie koszty inwestycyjne. Ceny zakupu nowoczesnych kotłów gazowych nie należą bowiem do najniższych. Jeśli chodzi o eksploatację urządzenia, to również możemy znaleźć tańsze metody dostarczania ciepła do domu. Wśród paliw tańszych od gazu ziemnego należy wymienić cieszące się nadal dużą popularnością drewno oraz węgiel. Z drugiej strony warto wspomnieć, że ich spalanie przyczynia się do emisji znacznej ilości zanieczyszczeń, a spalanie gazu jest bardziej ekologiczne. Wysokie rachunki za ogrzewanie na gaz dotyczą zwłaszcza domów o niskiej izolacji termicznej. Wysoki koszt może się też wiązać z podłączeniem gazu do budynku. Samo oczekiwanie na podłączenie natomiast może być długie i trwać nawet kilka miesięcy. W  niektórych przypadkach inwestorzy muszą całkowicie zrezygnować z ogrzewania gazowego, bo w pobliżu nie ma rozbudowanej odpowiedniej infrastruktury.

Ogrzewanie na gaz ma sporo zalet, ale niestety i wad. Alternatywą mogą być inne systemy grzewcze, w tym opisane w poprzednim artykule ogrzewanie elektryczne lub ekologiczne systemy, np. pompy ciepła.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close