Ogrzewanie elektryczne podłogowe - co warto wiedzieć

Ogrzewanie elektryczne podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jego zaletą jest wygoda użytkowania i poczucie komfortu, jakie zapewnia domownikom. Dotychczas wiele osób uważało, że takie ogrzewanie wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Powoli zaczynamy odchodzić od tego przekonania. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele nowoczesnych urządzeń, a te cechują się znacznie niższym poborem mocy, dzięki czemu są tańsze w eksploatacji od wielu systemów grzewczych.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe jest w stanie zapewnić duży komfort użytkowania wnętrza. Przyjemne ciepło, które czujemy pod nogami stanowi ogromną zaletę dla wielu użytkowników. Taką wygodę jest w stanie zapewnić instalacja przeznaczona do ogrzewania płaszczyznowego. Składają się na nią folie i maty grzewcze oraz kable. Ułożoną instalację wystarczy podłączyć do zasilania, by cieszyć się komfortem cieplnym. Koszt instalacji takiego ogrzewania nie jest wysoki w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, że podłogówka nie wymaga budowy systemu kominowego. Jest też stosunkowo prosta i szybka w montażu.

Wygodne sterowanie temperaturą w domu

Po ułożeniu mat grzewczych inwestor może wygodnie sterować ogrzewaniem. Służy do tego termostat z programatorem. Poza sterowaniem system nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji inwestora. Można zatem powiedzieć, że jest bezobsługowy, co dodatkowo podnosi komfort jego użytkowania. Zaletą takiego systemu jest też bezawaryjność. Ogrzewanie elektryczne podłogowe może stanowić podstawową instalację, której zadaniem jest zapewnienie ciepła w budynku albo zostać potraktowane jako uzupełnienie innego systemu grzewczego.

Gdzie układać ogrzewanie elektryczne podłogowe?

Układanie elektrycznego ogrzewania podłogowego rozważają najczęściej właściciele domów jednorodzinnych. Jednak takie rozwiązanie sprawdzi się z powodzeniem również w innych budynkach. Można rozważyć wprowadzenie do budownictwa wielorodzinnego. Elektryczne maty mogą być układane nie tylko pod płytkami ceramicznymi, czy kamiennymi. Doskonale sprawdzą się też pod panelami albo drewnem. Przy wyborze podłogi warto jednak zwrócić uwagę na oznaczenia producenta. Niektórzy z nich umieszczają na swoich produktach informację, że te nie mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe. Warto też dopytać o to sprzedawcę.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ogrzewanie elektryczne podłogowe doskonale sprawdza się w domach pasywnych. Można też pokusić się o montaż takiego systemu w innych budynkach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy budynek jest dobrze ocieplony i zaizolowany. Jeśli tak nie jest, elektryczna podłogówka może być nieefektywna. W odpowiednio ocieplonych budynkach z powodzeniem sprawdzi się jako podstawowy system ogrzewania. Jeśli inwestor dodatkowo zamontuje instalację fotowoltaiczną, koszt ogrzewania będzie znikomy.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe ma wiele zalet, o czym coraz częściej przekonują się inwestorzy. Dziś stanowi poważną konkurencję dla innych systemów grzewczych.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close