Ogrzewanie domu kominkiem - z czym może się wiązać

Sezon grzewczy za pasem, a Ty nie zdecydowałeś, w jaki sposób doprowadzisz ciepło do swojego domu? Alternatywą dla innych rozwiązań może być ogrzewanie domu kominkiem. Jego zaletą jest między innymi przytulny klimat, jaki można uzyskać we wnętrzu. Jednak kominek – poza przyjemną atmosferą i efektem wizualnym – jest w stanie zapewnić coś więcej. Dzięki niemu można ogrzać nie tylko wnętrze, w którym został zamontowany, ale wszystkie pomieszczenia w domu.

Mówiąc o kominku, myślimy zazwyczaj o tym, jak miło jest siedzieć przy blasku palącego się w nim ognia, gdy za oknem panuje jesienna słota. Nieco rzadziej myślimy o alternatywie, jaką jest ogrzewanie domu kominkiem. Tymczasem takie rozwiązanie ma wiele zalet i może konkurować z innymi systemami grzewczymi. Ma jednak również wady, o których warto pamiętać, jeśli zdecydujemy się na jego montaż.

Jakie zalety ma ogrzewanie domu kominkiem?

Pełen uroku klimat, który pojawia się we wnętrzu wraz z rozpalonym w kominku ogniem, jest jednym z najczęściej wymienianych powodów wpływających na podjęcie decyzji o jego montażu. Jednak atutów jest znacznie więcej. Jednym z nich jest możliwość rozprowadzenia ciepła do wszystkich pomieszczeń budynku. Można to zrobić na dwa sposoby; za pomocą kominka z płaszczem wodnym albo systemu DPG, czyli Dystrybucji Gorącego Powietrza.

Ogrzewanie domu kominkiem wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z nich jest uniezależnienie się od dostawców energii oraz gazu. Dzięki temu w  domu może być ciepło nawet wtedy, gdy dojdzie do awarii sieci gazowej albo przerw w dostawach prądu. O ile latem takie awarie nie stanowią dużego problemu, o tyle w sezonie grzewczym mogą być już sporym kłopotem.

Atutem ogrzewania kominkowego jest też to, że montaż kominka nie wymaga wydzielenia na ten cel osobnego pomieszczenia. Kominek montuje się bezpośrednio w pomieszczeniu mieszkalnym. Zazwyczaj jest to salon, ale można zdecydować o jego lokalizacji w innym wnętrzu, na przykład w sypialni.

Ogrzewanie kominkowe i jego wady

Ogrzewanie domu kominkiem ma też kilka wad. Wśród nich należy wymienić zanieczyszczenia, jakie wiążą się z opalaniem drewnem w pomieszczeniu mieszkalnym. Niektórzy użytkownicy mówią wprost, że przypomina to posiadanie kotłowni w salonie. Przy paleniu drewnem do pomieszczenia może dostawać się popiół, a jeśli robimy to nieumiejętnie, również dym. To zdecydowanie pogarsza estetykę reprezentacyjnej części mieszkania, jaką bez wątpienia jest salon.

Kolejna wada to konieczność składowania w salonie drewna. Warto mieć je w pobliżu, gdy postanowimy napalić w kominku. Aby ogrzewanie domu kominkiem było wygodne, należy zgromadzić go całkiem sporo. Wydzielone na drewno miejsce biedzie zabierać przestrzeń użytkownikom. Co więcej, może być siedliskiem owadów.

Na tym jednak wady się nie kończą. Warto pamiętać, że ogrzewanie domu kominkiem nie daje nam możliwości zautomatyzowania procesu, podobnie jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania gazem czy promiennikiem podczerwieni. Jest to zatem rozwiązanie zdecydowanie mniej wygodne, które wymaga stałej kontroli i zaangażowania ze strony użytkownika.

Ogrzewanie domu kominkiem niesie ze sobą dużo korzyści, ale ma też sporo wad. Te drugie mogą być naprawdę uciążliwe. Warto je poznać,  zanim zdecydujemy o wyborze systemu grzewczego do domu.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close