Ogród japoński to połączenie minimalizmu, asymetrii i naturalności. Przestrzenie urządzane w tym stylu mają za zadanie odzwierciedlać przyrodę, ale w wersji, która sprawia wrażenie, że nie została uzyskana dzięki pracy ludzkich rąk.

W japońskim ogrodzie nie może zabraknąć wody i kamieni. Co jeszcze warto wybrać do przydomowej przestrzeni, aby ta egzotyczna a zarazem spokojna aranżacja stała się prywatnym miejscem odpoczynku?

Dopracowany w każdym calu

Ogród japoński jest dopracowany w każdym calu. Tu liczą się detale, mimo że na pierwszy rzut oka mogą pozostawać niewidoczne. Najważniejsza jest bowiem historia ukryta w zakamarkach i miejscach niekoniecznie od razu dostrzeganych.

Miłośnicy takich aranżacji zielonych przestrzeni będą musieli popracować nad pielęgnacją ogrodu japońskiego. Idealnie przystrzyżona trawa, przemyślane miejsca nasadzeń, kształtne drzewka i krzewy. To wymaga czasu i poświęcenia, pewne jest jednak, że wizualnie ogród odwdzięczy się spokojną aurą i klimatem, w którym można się wyciszyć oraz zrelaksować.

Należy pamiętać o tym, że z jednej strony to wypielęgnowany ogród, z drugiej zaś wyglądający, jakby był miniaturową wersją przyrody, w którą nie ingeruje człowiek. To trudne zadanie, ale możliwe do wykonania.

Nieparzyste elementy

Niezależnie od tego, jakie elementy wybieramy do ogrodu japońskiego, ich liczba musi być nieparzysta. W tej stylistyce chodzi bowiem o asymetrię, tak samo pośród zastosowanych roślin, dekoracji, jak i użytkowych artykułów, np. mebli ogrodowych proponowanych przez sklep https://bazkar.pl/.

W końcu otaczająca nas przyroda jest asymetryczna, dlatego nawet najmniejszy ogród japoński tworzony wokół domu powinien mieć miejsce na trzy krzewy zamiast dwóch, pięć kształtnych kamieni zamiast czterech, i tak dalej.

NIE dla licznych dekoracji i pstrokatych drobiazgów

Japoński ogród nie lubi licznych dekoracji, które nie pozwalają na osiągnięcie harmonii i równowagi. W tej aranżacji unikamy także zbyt wielu gatunków roślin, które są bardzo kolorowe i rzucające się w oczy. Nie trzeba z nich rezygnować całkowicie, jednak kluczem do sukcesu jest to, aby one podkreślały wybrane miejsca lub elementy. Kolorowych gatunków może być więcej jedynie odrobinę i to odpowiednio ulokowanych.

Licznie zaś stawiamy na fantazyjnie poprzycinane krzewy i drzewka, w tym różaneczniki czy bonsai. Tuż obok kamiennych latarni, ułożonych w ciekawy sposób gładkich i owalnych kamieni w różnych rozmiarach, a także płytkiego strumyka wody będą się cudownie prezentować i wprowadzać spokojną aurę.

Egzotyczny ogród japoński – czy odpowiedni dla polskich warunków?

Egzotyczny ogród japoński nie jest łatwy do stworzenia, ale przy dobrym planie, zaprojektowaniu dostępnej przestrzeni i przemyślanym doborze poszczególnych roślin oraz elementów wyposażenia, uda się uzyskać wyjątkowe miejsce.

Najlepiej w tym wydaniu prezentują się przestronne i nieograniczone metrażem ogrody, jednak miłośnicy egzotycznych klimatów poradzą sobie z wkomponowaniem ich nawet w małą powierzchnię.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close