Nowoczesne lampy podłogowe - modne i funkcjonalne oświetlenie

Oświetlenie w dużym stopniu wpływa na wygląd i funkcjonalność wnętrza. Kluczowe znaczenie ma tutaj dobór odpowiednich opraw. Poza lampami wiszącymi i kinkietami mogą się w nim pojawić nowoczesne lampy podłogowe. Ich ogromną zaletą jest mobilność. Możliwość zmiany lokalizacji lampy pozwala dostosować ją do aktualnych potrzeb oraz oczekiwań użytkowników. Dzięki temu może się zmieniać ich funkcja. Raz będą stanowić praktyczną oprawę do oświetlenia blatu biurka, innym razem lampę, która pomoże w stworzeniu klimatycznego nastroju w sypialni.

Nowoczesne lampy podłogowe mogą przybierać różne formy. Ich duża różnorodność pozwala dopasować oświetlenie do stylistyki wnętrza. Do wyboru konsumentów są bowiem lampy o bardzo prostym, minimalistycznym designie, jak i cechujące się wyszukaną formą. Pomimo upływających lat nadal sporą popularnością cieszą się doskonale znane nam z przeszłości lampy podłogowe w stylu klasycznym. Dziś w ofercie producentów oświetlenia możemy je znaleźć w nieco odświeżonej formie.

Nowoczesne lampy podłogowe i ich funkcje

Mobilność lamp podłogowych i różnorodność ich form pozwala na pełnienie wielu funkcji. Wyjątkowość lamp podłogowych polega nam tym, że z powodzeniem mogą sprostać zarówno roli oświetlenia ogólnego, jak i uzupełniającego. Jeśli chcemy przypisać takiej lampie rolę oświetlenia ogólnego, musimy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej oprawy. Najlepiej jeśli emitowane przez nią światło będzie skierowane na sufit, dzięki czemu odbite od sufitu światło sprawi, że w całym pomieszczeniu zrobi się jasno. Takie rozwiązanie można jednak zastosować raczej w niewielkich pomieszczeniach. W tych większych lampy podłogowe w roli oświetlenia ogólnego mogłyby się nie sprawdzić.

Nowoczesne lampy podłogowe z powodzeniem spełnią się w roli oświetlenia uzupełniającego. Można ustawić je w sypialni, gdzie przypiszemy im rolę lampy nocnej albo w gabinecie przy biurku. Jeśli chcemy, by stworzyły funkcjonalną przestrzeń do pracy albo nauki, powinniśmy wybierać oprawy ze światłem skierowanym do dołu, na blat biurka. Najlepiej jeśli będą to lampy z regulacją kierunku padania światła. Takie same oprawy warto wybierać do zaaranżowanego w mieszkaniu kącika czytelniczego. Warto jednak pamiętać, że poza wieloma funkcjami o znaczeniu praktycznym nowoczesne lampy podłogowe mogą mieć walory dekoracyjne.

Jakie formy mogą mieć lampy podłogowe?

Klasyczne lampy podłogowe z abażurem to tylko jedna z wielu możliwości. Takie same, ale nieco odświeżone lampy znajdziemy w aranżacjach w stylu skandynawskim. W tym przypadku mamy do czynienia z prostym abażurem, który zazwyczaj ma stonowane, klasyczne barwy, bo najczęściej występuje w odcieniach czerni, bieli i szarości. Źródło światła takiej lampy może zostać umieszczone na prostej nodze albo znacznie modniejszym współcześnie trójnogu. Jeszcze inną, bardzo praktyczną i wygodną opcją jest ruchome ramię, które daje możliwość zmiany kierunku padania wiązki światła.

Wśród lamp podłogowych dużym zainteresowaniem cieszą się też oprawy umieszczone na trójnogu, gdzie źródło światła zostało osłonięte metalowym kloszem w kształcie misy. Dzięki temu całość została utrzymana w stylu industrialnym, a oprawa nawiązuje designem do reflektora. Nieco inny rodzaj lamp stanowią oprawy w stylu glamour. Tu znajdziemy znacznie więcej zdobień oraz dekoracyjnych motywów. Ich zadaniem jest wzbogacenie wizualne wnętrza.

Tak szeroki wybór lamp podłogowych to ogromna gratka dla architektów wnętrz. Dużym zainteresowaniem cieszą się wśród nich nowoczesne lampy podłogowe, z których część pozostaje wiernych najnowszym trendom wnętrzarskim, a część nawiązuje designem do form znanych z przeszłości.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close