Oświetlenie w łazienkach spełnia wiele istotnych funkcji – zapewnia komfort przemieszczania się, doświetla przestrzeń przy lustrze lub tworzy przytulny nastrój, sprzyjający odpoczynkowi. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto zastosować różne oprawy. Wiele osób decyduje się także na wprowadzenie do łazienek lamp wiszących.

Czy rzeczywiście oprawy wiszące i żyrandole sprawdzają się w łazienkach? Jak wybrać idealne rozwiązania oświetleniowe? Kilka wskazówek przedstawimy w dalszej części artykułu.

Lampy w łazience – jak zapewnić bezpieczeństwo użytkowników?

Lampy w łazience muszą być przystosowane do bardzo trudnych warunków. Przede wszystkim każda oprawa powinna być odporna na szkodliwe działanie szkodliwych czynników, jak wilgoć lub zalanie wodą, do którego może łatwo dojść w łazience.

Z tych też względów wszystkie lampy łazienkowe, w tym modele wiszące, muszą mieć wysoki współczynnik ochrony IP, który gwarantuje, iż do wnętrza oprawy nie dostanie się wilgoć, woda lub inne zanieczyszczenia, mogące doprowadzić do zwarcia w instalacji.

Warto również stosować modele z trwałych materiałów, odpornych na niszczycielskie działanie korozji. Lepiej unikać produktów, które mogą pokryć się rdzą albo ulec szybkiemu zniszczeniu pod wpływem wilgoci unoszącej się w powietrzu.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia lampy, a w efekcie groźnego porażenia prądem.

Lampy wiszące do łazienki – najmodniejsze rozwiązania

Lampy wiszące to jeden z najmodniejszych trendów obecnego sezonu. Chętnie montuje się je w kuchniach, salonach i sypialniach. Coraz częściej trafiają także do modnych łazienek.

Jakie produkty wykorzystują dekoratorzy wnętrz oraz miłośnicy ciekawych rozwiązań oświetleniowych? Największą popularnością cieszą się modele wiszące w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Mogą to być szklane lampy kule lub klasyczne oprawy stożkowe. W pomieszczeniach glamour i art déco chętnie stosuje się rozbudowane żyrandole, łączące szkło z konstrukcją z wypolerowanego, chromowanego metalu.

Gdzie montować lampy wiszące w łazience?

Gdy tworzy się instalację oświetleniową w łazience, trzeba pamiętać o kilku kwestiach, wynikających z zasad bezpieczeństwa. Lampy powinny się znaleźć w trzeciej strefie bezpieczeństwa, z dala od wanny lub kabiny prysznicowej. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko zachlapania produktu wodą.

Żyrandole oraz oprawy wiszące powinny być zawieszone na odpowiedniej wysokości, by nie ograniczać funkcjonalności wnętrza oraz zapewniać pełną swobodę przemieszczania się w łazience. Niekiedy mniejsze oprawy wiszące stosuje się jako oświetlenie zadaniowe w strefie przy lustrze, zwłaszcza gdy zawiesi się oprawy po obu stronach tafli.

Warto dobrać je tak, by wpisywały się w spójną aranżację i nawiązywały stylistycznie do pozostałych produktów oświetleniowych, w tym kinkietów, oczek wpustowych i innych lamp łazienkowych.

Modne oświetlenie do łazienki – jak wybrać idealne rozwiązania?

Lampy wiszące zapewniają oświetlenie główne lub strefowe w modnych łazienkach. Chętnie sięga się po nie w większości aranżacji, gdyż nie tylko wyróżniają się wysoką funkcjonalnością, ale także dekorują przestrzeń, stając się jednym z kluczowych elementów we wnętrzu. Trudno się zatem dziwić, że cieszą się tak wielką popularnością i sympatią użytkowników.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close