Większość łóżek posiada pojemnik na pościel, co czyni je wygodnymi w użytkowaniu. Czy jednak łóżko ze schowkiem to na pewno dobry wybór? Obydwie konstrukcje różnią się nie tylko pod względem estetycznym czy praktycznym.

Kiedy lepiej wybrać łóżko ze schowkiem, a kiedy bez? Jakie zalety i wady posiadają obydwa rozwiązania?

Łóżko ze schowkiem – do małych pokoików

W mieszkaniach i niewielkich metrażem domach liczy się dosłownie każdy centymetr przestrzeni. Znaczenie ma możliwość wygodnego przechowywania garderoby, obuwia, artykułów użytkowanych sezonowo. Niełatwo o wygospodarowanie miejsca na kolejną szafę czy szafkę. W takich przypadkach doskonale sprawdza się łóżko ze schowkiem.

Przeważnie jest to konstrukcja posiadająca typowy pojemnik na pościel. Może on jednak służyć za dodatkowy schowek, jeśli nie planujemy codziennie chować pościeli. Zmieści się tu praktycznie wszystko, dzięki czemu łatwiej zachować porządek i poradzić sobie z ograniczoną przestrzenią.

Do wyboru są dwa rodzaje takich łóżek. Tapicerowane konstrukcje posiadają pojemniki na pościel. Nie potrzeba wygospodarowania dodatkowego miejsca, by dostać się do takiego schowka. Najczęściej wystarczy podniesienie części służącej do leżenia, od przodu bądź z boku. Stosuje się tu konstrukcję opartą na siłownikach, a to oznacza wygodne podnoszenie bez zbędnego wysiłku.

W łóżkach drewnianych, choć nie tylko, zwykle są to schowki wysuwane z boku. Choć wygodne w użytkowaniu, wymagają pozostawienia wolnej przestrzeni wokół łóżka, aby móc je wysunąć.

Pod względem funkcjonalności łóżko ze schowkiem jest świetnym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że brak wolnej przestrzeni pod materacem oznacza ograniczoną cyrkulację powietrza. To może oznaczać gromadzenie się kurzu i roztoczy w przechowywanych rzeczach, a także gorszą higienę snu.

Łóżko bez schowka

W dużych domach, gdy przestrzeń nie jest niczym nieograniczona i można liczyć na dodatkowe pomieszczenia służące do przechowywania, łóżko bez schowka sprawdzi się doskonale. Przede wszystkim takie konstrukcje są estetyczne, eleganckie i ciekawe pod względem wykonania. Same w sobie stanowią ozdobę pomieszczenia. W sypialni, w której nie potrzeba codziennego chowania pościeli, schowek nie jest potrzebny.

Łóżko na nóżkach, które pod materacem ma wolną przestrzeń, gwarantuje należytą cyrkulację powietrza, więc można być pewnym zachowania higieny snu. Odpoczynek jest w pełni regenerujący, a pod materacem nie zbierają się nieproszeni goście, którzy przeszkadzają głównie alergikom.

Dzięki zastosowaniu łóżka bez schowka można postawić na ogrzewanie podłogowe. Przy konstrukcji z dodatkowym pojemnikiem jest to nie tyle niemożliwe, co po prostu niepraktyczne.

Znamy już zalety i wady zastosowania każdej ze wspomnianych konstrukcji. Wybrać zatem łóżko ze schowkiem czy bez? To zależy – od metrażu pomieszczenia, tego, czy potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania, oraz od własnych oczekiwań. My już mamy swojego faworyta!

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close