Łazienka dla seniora musi być urządzona nieco inaczej niż w przypadku młodych ludzi. Starsze osoby mają najczęściej problemy ze sprawnym poruszaniem się. Łatwiej się potykają, upadają. Nie dostrzegają niebezpieczeństw na swojej drodze. Potrzebują miejsca przyjaznego, komfortowego i takiego, w którym nie będą mieli problemów z zadbaniem o siebie.

Co powinno się znaleźć w łazience przygotowanej z myślą o starszej osobie? Jak pogodzić potrzeby młodszych i starszych ludzi, którzy będą korzystać z jednej łazienki?

Łazienka dla seniora mieszkającego samotnie

Starsza osoba, która mieszka samotnie, potrzebuje przede wszystkim prostych i sprawdzonych rozwiązań. Choć seniorzy w dzisiejszych czasach coraz częściej radzą sobie z korzystaniem z nowoczesnych technologii, wolą prostotę. Tym bardziej w kwestii aranżacji wnętrz, a w szczególności łazienki.

Jeśli w domu bądź mieszkaniu dostępna jest jedna łazienka i korzysta z niej tylko jedna starsza osoba lub para seniorów, urządzenie łazienki będzie nieco prostsze. Zaczynamy od zasady, by było minimalistycznie, bez zbędnych udziwnień czy rozwiązań, z których senior wcale nie skorzysta, za to z pełnym komfortem.

Na pewno zamiast wanny warto postawić na kabinę prysznicową. Najlepiej sprawdzi się niski brodzik, który nie będzie sprawiał problemów podczas wchodzenia do niego i wychodzenia z niego. Dobrym pomysłem są kabiny prysznicowe typu walk-in. Płaska podłoga, żadnych progów ograniczających poruszanie się, a do tego pożądane walory estetyczne.

Mała i duża łazienka dla seniora

W małej łazience stawia się na klasyczne prysznice, dlatego należy wybierać możliwie niskie i stabilne brodziki. Z szeroko rozsuwanymi drzwiami. W większych łazienkach można postawić na kabinę walk-in, ale i klasyczną wannę. Wielu seniorów ceni sobie tradycyjne rozwiązania. Aby ułatwić im wchodzenie i wychodzenie z wanny, poleca się specjalne drabinki lub stołeczki – do wchodzenia i wychodzenia oraz do siadania w wannie. Na ścianie zaś warto umieścić uchwyt do podtrzymywania.

Łazienka dla domowników w różnym wieku

Rodzina, w której są nie tylko seniorzy, ale i dzieci oraz sprawni, zdrowi i młodzi rodzice, potrzebuje pomieszczenia funkcjonalnego, estetycznego i spełniającego oczekiwania wszystkich domowników. W takich przypadkach nie trzeba rezygnować z nowoczesności. Wystarczy wybrać dla seniorów produkty, które nadają się do złożenia i schowania. W aranżacji postawić zaś na kompromis – stonowane barwy, wzorzyste płytki podłogowe, które będą mniej śliskie, dobre oświetlenie i szafki na wysokości pozwalającej sięgnąć do niej wszystkim osobom.

Z dodatków nie należy zapominać o dywanikach z antypoślizgową warstwą, półkach na podręczne kosmetyki i elementach wyposażenia, które będą przede wszystkim stabilne. Chodzi o to, by było komfortowo, estetycznie i bezpiecznie.

Łazienka dla seniora musi być przemyślana pod kątem jej aranżowania i praktycznego urządzania. Warto szukać kompromisowych rozwiązań, łączyć nowoczesność z tradycją i sprawdzonymi produktami, które seniorzy doskonale znają i są do nich przyzwyczajeni.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close