O tym, że oświetlenie w domu stanowi jeden z najważniejszych elementów wiemy chyba wszyscy. Dla coraz szerszego grona użytkowników lampy są nie tylko sposobem na skuteczne rozjaśnienie wnętrz. Wiele miejsca poświęca się obecnie na dyskusję nad dekoracyjną rolą lamp. W wielu przypadkach, w domowych aranżacjach, stawia się na jedną, dużą i okazałą lampę oraz szereg powiązanych z nią stylistycznie mniejszych opraw. Tym dominującym akcentem stają się najczęściej lampy wiszące. Tego typu produkty przybierają bardzo zróżnicowane formy. Jak znaleźć ten najlepszy do naszych wnętrz i z czego są zrobione modne lampy wiszące? Jeśli szukacie odpowiedzi na te pytania, dobrze trafiliście. Zapraszamy do lektury.

Lampy wiszące – oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Lampy wiszące to niezmiernie uniwersalne rozwiązanie, wprowadzane niemal do wszystkich przestrzeni użytkowych w domach.

W ostatnim czasie zaczęły przyjmować coraz bardziej rozbudowane formy, dzięki czemu stały się podstawowym elementem dekoracyjnym wielu pomieszczeń.

Powszechnie lampy wiszące montuje się w kuchniach, salonach i jadalniach. Niejednokrotnie pojawiają się także w sypialniach. Przede wszystkim umieszcza się je w sporych pomieszczeniach, w których nie powodują problemów w przemieszczaniu się.

Mocne zróżnicowanie produktów, dostępnych na rynku, sprawia jednak, że bez trudu udaje się obecnie znaleźć także niewielkie i kompaktowe lampy tego typu, idealne nawet do skrajnie małych wnętrz. Dzięki temu montuje się je także w przedpokojach oraz na klatkach schodowych, w których stają się ciekawą i przykuwającą wzrok dekoracją.

Różne oblicza lamp wiszących – moda i trendy w oświetleniu wnętrz 2020

Nowoczesne lampy wiszące potrafią przybierać mocno zróżnicowane formy. Podstawowym rozwiązaniem są oczywiście produkty o pojedynczym źródle światła, które osłania klosz cylindryczny lub lekko rozszerzający się, otwarty od dołu. Dzięki temu taka lampa zapewnia sporo światła, skupionego na konkretnej przestrzeni. Idealnie sprawdza się jako oświetlenie strefowe, na przykład nad stół w jadalni lub wyspę kuchenną.

Ciekawym rozwiązaniem, szczególnie popularnym wśród osób prywatnych oraz dekoratorów wnętrz, jest wieszanie kilku lamp tego typu w rzędzie. Co zyskujemy? Przede wszystkim dokładnie doświetlamy przestrzeń, która staje się jeszcze bardziej funkcjonalna. Dodatkowym atutem są spore możliwości dekoracyjne. Lampy zaczynają być w takim wnętrzu głównym akcentem ozdobnym, przykuwającym wzrok wszystkich osób wchodzących do pomieszczenia.

Szczególnym przypadkiem lamp wiszących są żyrandole, czyli wybitnie rozbudowane modele, składające się z przynajmniej kilku ramion, wyposażonych w wiele źródeł światła. Pojawiają się oczywiście rozwiązania klasyczne – metalowe z kryształkami. Oprócz nich projektanci tworzą jednak też awangardowe i nowatorskie formy. Nowoczesne żyrandole potrafią przyjmować kształt niemalże przestrzennych rzeźb, które świetnie sprawdzają się jako główne oświetlenie i oryginalna dekoracja.

Style wnętrzarskie, do których warto wprowadzić lampy wiszące

Jak już wspomnieliśmy, lampy wiszące potrafią być bardzo zróżnicowane i tak naprawdę występują w niemal wszystkich popularnych obecnie stylach wnętrzarskich. W każdym z nich wyglądają jednak nieco inaczej.

Aranżacje minimalistyczne – geometria ponad wszystko

Minimalizm zadomowił się na dobre w polskich wnętrzach. Jest praktyczny i funkcjonalny, stawia na prostotę, nie pozbawioną jednak sporych walorów dekoracyjnych.

W takich pomieszczeniach stosuje się lampy wiszące o skrajnie prostych formach. Mogą mieć cylindryczne klosze lub nawiązywać do pozostałych brył podstawowych.

Skandynawski powiew natury

Nurty skandynawskie również nie ustępują, tym bardziej, że połączyły się z modą na eko architekturę. Dzięki nim w modnych wnętrzach pojawiły się lampy wiszące wykonane z naturalnych surowców. Powszechne są oczywiście lampy o tekstylnych abażurach. Nikogo nie dziwią także produkty, w których zamiast szklanego klosza zastosowano drewnianą oprawę.

Glamour – moda i dekoracja w stylu barokowym

Rozbudowane żyrandole chętnie wprowadza się do aranżacji w stylu glamour, który wciąż ma szerokie grono zwolenników. Lampy do takich wnętrz wyróżniają się olbrzymią dekoracyjnością, przyjmują rozmaite, intensywne kolory oraz miewają dużą ilość ozdobnych ornamentów.

Niekiedy, dla przekory, tak ozdobne rozwiązania, przynależne do najbardziej dekoracyjnych stylów wnętrzarskich, bywają montowane w pomieszczeniach minimalistycznych. W jakim celu? Aby nieco je zdynamizować oraz dodać im niewyszukanej, oryginalnej ozdobności.

Lampa wisząca – sposób na przyjemne oświetlenie w domu

Wszystkie wersje lamp wiszących są niezmiernie praktyczne i pozwalają na wygodne oświetlenie wnętrz. Bez trudu zapewniają optymalną ilość światła w całym pomieszczeniu, w wybranych jego częściach. Niekiedy lampy wiszące przydają się nawet jako oświetlenie zadaniowe do kuchni, salonów lub sypialni. Wszystko zależy od pomysłowości oraz potrzeb użytkowników.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close