Lampy szynoprzewody to oświetlenie uniwersalne i praktyczne. Nadające się do zastosowania w dowolnym wnętrzu, niezależnie od jego przeznaczenia oraz aranżacji. Ten sposób oświetlania domowych pomieszczeń ma sporo zalet. Przede wszystkim można bardzo precyzyjnie zaplanować, w jaki sposób i które przestrzenie rozświetlić.

Co jeszcze warto wiedzieć o oświetleniu na szynach? Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie tego typu lamp? Podpowiadamy!

Lampy szynoprzewody – szyny na suficie

System oświetlenia na szynoprzewodach polega na umieszczeniu specjalnych szyn na ścianach. W nich zaś dostępne są przewody elektryczne, a do tego dochodzą podłączone punkty świetlne. Ile ich może być? Tak naprawdę wiele, bo wszystko zależy od długości szynoprzewodu i jego umiejscowienia.

Mimo że szyna z przewodami jest widoczna na zewnątrz, nie zostaje bowiem instalacja ukryta w ścianie, cała konstrukcja takiego oświetlenia jest estetyczna. Choć pasuje ona głównie do loftów i wnętrz w stylu industrialnym, z powodzeniem wpisuje się w klimat zupełnie innych wystrojów.

Ogromnym atutem tego typu oświetlenia jest fakt, że poszczególne punkty na szynie mogą być włączane niezależnie od siebie. Dostępne są bowiem systemy jedno- lub trójfazowe. Od użytkowników zależy zatem, w jaki sposób oświetlą wybrane pomieszczenia lub przestrzenie.

Zalety lamp na szynach

Lampy szynoprzewody można zainstalować w dowolnej przestrzeni. Wbrew pozorom zajmują niewiele miejsca, dlatego sprawdzają się nawet w małych i niewymiarowych pomieszczeniach. Nie wystają w znacznym stopniu ponad powierzchnię sufitu lub ściany, dzięki czemu nie przytłaczają niskich i małych pomieszczeń, nie ma także ryzyka zawadzania o nie podczas poruszania się domowników.

Możliwość precyzyjnego zarządzania oświetleniem oznacza, że dobieramy sposób oświetlenia wnętrza do jego funkcjonalności, wielkości oraz aktualnych potrzeb. Zazwyczaj na szynach umieszczone punkty świetlne mają ruchome źródła światła, więc ustawiamy je tak, aby uzyskać pożądany kierunek jego padania.

Oczywiście poszczególne lampy na szynach można dowolnie przesuwać, dlatego stworzenie przytulnej atmosfery, klimatycznego wnętrza lub miejsca sprzyjającego koncentracji podczas pracy nie stanowi najmniejszego problemu.

W jakich wnętrzach postawić na systemy szynowe?

Lampy na szynach, ze względu na swoją konstrukcję, najlepiej się prezentują we wnętrzach industrialnych oraz w modnych loftach. Trendy aranżacyjne obecnie są jednak na tyle różnorodne i elastyczne, że ten typ oświetlenia można ciekawie wkomponować w zupełnie odmiennym styl wnętrza.

Ze względu na konstrukcję oświetleniowe szyny dobrze jest wprowadzić do domowych ciągów komunikacyjnych. Warto je umieścić nad biurkiem, w oddzielnym pomieszczeniu bądź przestrzeni wyznaczonej do pracy home office. Ulokowanie na suficie w szynoprzewodzie wraz z prostym i szybkim montażem lamp to gwarancja dużej swobody w aranżowaniu wnętrz.

Jak dobierać do wystroju?

Prostota, minimalizm i geometria to elementy, które sprawdzają się we wspomnianych loftach oraz aranżacjach industrialnych. Gdy w grę wchodzi uzupełnienie stylu glamour można wybrać lampy o mlecznych kloszach, ze złotymi lub srebrnymi detalami. Estetyka kojarząca się z naturą, drewniane elementy oraz ciepła barwa światła będą doskonałym wyborem do wystrojów retro, skandynawskich, boho, prowansalskich, ale i nowoczesnych.

Dajmy szansę propozycji, jaką są lampy szynoprzewody. Przekonamy się bardzo szybko, że to świetny sposób na uzyskanie funkcjonalnego i atrakcyjnego wizualnie wnętrza.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close