Lampka do pokoju dziecka - podpowiadamy, jaką wybrać

Oświetlenie do pokoju ucznia, zwłaszcza w dobie, kiedy przyszło nam się zmierzyć z pandemią i zdalnym nauczaniem, musi odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby pociechy. Lampka do pokoju dziecka powinna oświetlać blat biurka i stwarzać dogodne warunki do nauki. Światło musi być jasne i odpowiednio skierowane. Ważna jest też jego barwa. Poza lampką ustawioną na biurku istotne jest też oświetlenie ogólne. A ponieważ dziecięcy pokój jest pomieszczeniem o wielu funkcjach, warto zadbać też o umieszczenie w okolicy łóżka lampki nocnej. Wprowadzenie kilku opraw oświetleniowych to często konieczność, dzięki której wnętrze staje się funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

W zaaranżowaniu dziecięcego pokoju pomoże wydzielenie w jego wnętrzu poszczególnych stref funkcjonalnych. Podzielenie przestrzeni na strefę nocną, miejsce przeznaczone do nauki i takie, w którym dziecko będzie się bawić, znacznie ułatwi wyczarowanie efektownego wystroju i pomoże w zaplanowaniu funkcjonalnej przestrzeni. Warto przy tym pamiętać, by w każdej z tych stref zaplanować oddzielne oświetlenie. Wyjątek mogą stanowić pomieszczenia o niedużym metrażu, w których jedna oprawa przejmuje dwie różne funkcje. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie będzie dobre.

Oświetlenie ogólne, czyli jakie?

Pierwszym oświetleniem, o jakim myślimy, aranżując wnętrze dziecięcego pokoju, jest zazwyczaj montowana przy suficie lampa lub żyrandol. Jej rolą jest wypełnienie całego wnętrza światłem rozproszonym, które stworzy odpowiednie warunki do poruszania się po wnętrzu, zabawy i podejmowania dziecięcych gości. Oświetlenie ogólne można też zaaranżować przy pomocy opraw technicznych, na przykład wpuszczanych w podwieszany sufit “oczek” albo montowanych na szynach reflektorów. Jednak najczęściej w dziecięcym pokoju montowany jest właśnie żyrandol albo lampa wisząca. Zazwyczaj jest to jedna zawieszona w centralnym miejscu oprawa. W przypadku wnętrz o nietypowych kształtach albo dużym metrażu może zachodzić konieczność zastosowania kilku opraw.

Lampka do pokoju dziecka na zdrowy sen

Kiedy już zamontujemy lampę główną, czas zająć się oświetleniem w wydzielonych strefach funkcjonalnych. Niezwykle istotne jest to, jaka  lampka do pokoju dziecka zagości obok łóżka. Nie tyle chodzi tu o jej formę, ile o rodzaj emitowanego światła. Jeśli chcemy, by dziecku udało się wieczorem wyciszyć i zapaść w spokojny sen, powinniśmy się zdecydować na światło o ciepłej barwie i nieco mniejszym natężeniu. Ważne jest, by nocna lampka do pokoju dziecka stanęła tuż przy jego łóżku. Dzięki temu pociecha będzie mogła włączyć oświetlenie, gdy zechce w nocy odpędzić złe sny.

Warto pamiętać, że w roli nocnej lampki sprawdzą się także inne rodzaje opraw. Nie zawsze muszą to być małe lampki stojące, które można ustawić na nocnym stoliku. Równie dobrze można wykorzystać w tej roli zamontowany na ścianie kinkiet albo dużą lampę stojącą.

Oświetlenie strefy przeznaczonej do nauki

Ustawiona na biurku lampka do pokoju dziecka powinna stwarzać komfortowe warunki do nauki oraz odrabiania prac domowych. Powinna dawać dostatecznie jasne światło, by nie męczyć oczu dziecka. Warto o to zadbać, jeśli zależy nam na jego wygodzie oraz zdrowiu. Ustawiamy ją w taki sposób, by światło padało na blat biurka. Należy przy tym pamiętać, że dziecko pisząc, nie może zasłaniać emitowanego przez lampę światła. Kluczowe jest zatem miejsce, w którym lampka zostanie ustawiona. Zamiast lampki na biurko można się też zdecydować na zamontowanie tuż obok niego kinkietu. Bardzo istotne jest to, by oprawa oświetleniowa, której zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków do nauki, dawała białe zimne światło. Okazuje się, że taki rodzaj światła doskonale wpływa na koncentrację i sprzyja przyswajaniu wiedzy.

Nocna lampka do pokoju dziecka, oświetlenie ogólne oraz oświetlenie do nauki powinno być starannie dobrane, by zaspokoić wszystkie potrzeby pociechy. Nie może być dziełem przypadku, ale skutkiem przemyślanej decyzji.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close