Kuchenna wyspa - modny i funkcjonalny element wystroju współczesnego wnętrza

Lekkie i otwarte na salon kuchnie to coraz częstszy trend w aranżacji wnętrz. Jednym z elementów, który może pojawić się w ich wystroju, jest kuchenna wyspa. Jej liczne zalety przysparzają jej wielu zwolenników. Są jednak i tacy, którzy postrzegają ją przede wszystkim jako niepotrzebny element wystroju i przejściową modę. Niezależnie od indywidualnych opinii, należy pamiętać, że takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto je poznać, zanim wyspa kuchenna na dobre zagości w naszym domu.

Kuchnia to serce domu i miejsce, w którym spędzamy sporo czasu. Nie ulega wątpliwości, że będzie spełniała oczekiwania użytkowników, jeśli zostanie zaaranżowana w funkcjonalny i miły na oka sposób. To, czy znajdzie się w niej kuchenna wyspa, czy też nie, nie przesądza o funkcjonalności wnętrza. Jednak…

… poznaj zalety kuchennej wyspy

Otwarte na salon kuchnie są modnym i często stosowanym we współczesnych wnętrzach rozwiązaniem. Pozwalają domownikom spędzać więcej czasu wspólnie, nawet jeśli część z nich przebywa w salonie, a pozostali członkowie rodziny są w tym czasie w kuchni. To również dobre rozwiązanie dla mam, które sprawują opiekę nad dzieckiem bawiącym się w pokoju albo dla osób, które podczas przygotowywania posiłku lubią mieć kontakt z goszczącymi w salonie gośćmi.

W przypadku otwartych wnętrz na granicy salonu i kuchni może zagościć kuchenna wyspa. Będzie ona wizualnie oddzielać oba wnętrza, jednocześnie nie izolując ich całkowicie. Jej ogromną zaletą jest dodatkowy blat roboczy oraz znajdujące się pod nim szafki, które mogą pomieścić sporo żywności i kuchennych akcesoriów. Niewątpliwym atutem jest również to, że wyspa pozwala ukryć przed okiem gości niewielki bałagan, który może wkraść się do kuchni podczas gotowania. Jeśli natomiast aranżujemy ją w niewielkim wnętrzu, w którym rezygnujemy ze stołu, to z powodzeniem możemy ustawić przy niej hokery, które pozwolą wygodnie zjeść posiłek lub w spokoju wypić kawę. Warto pamiętać, że wyspa może być również idealnym miejsce do montażu płyty grzewczej albo zlewu. W tym przypadku zachodzi konieczność wykonania odpowiedniej instalacji na etapie remontu pomieszczenia.

Kuchenna wyspa ma też wady

Pomimo licznych zalet wyspa nie wszędzie sprawdzi się dobrze. Prawdopodobnie będą musieli z niej zrezygnować właściciele bardzo małych mieszkań, w których najzwyczajniej nie będzie dla niej miejsca. Alternatywą może być – o czym pisaliśmy już wyżej – zastąpienie nią stołu i przypisanie funkcji miejsca przeznaczonego do spożywania posiłków. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. W tym miejscu należy pamiętać, że wielkość kuchni powinna być dopasowania do metrażu mieszkania. Oznacza to, że w niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej z niej zrezygnować, niż decydować się na wyspę, która będzie utrudniać przemieszczanie się po wnętrzu, a ze względu na nieduże gabaryty i tak nie spełni oczekiwań domowników.

Czy kuchenna wyspa powinna się znaleźć w aranżowanym wnętrzu? Tak naprawdę decyzję należy uzależnić od oczekiwań użytkowników. – Tego, jakie preferują rozwiązania i czy taki element wystroju wizualnie odpowiada ich gustom.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close