Inteligentne sterowanie oświetleniem - funkcjonalne rozwiązania dla domu

Idąc z duchem czasu, możemy wprowadzać do naszych domów szereg udogodnień opartych o nowoczesne technologie. Przykładem jest inteligentne sterowanie oświetleniem. Jego zalety trudno przecenić, zwłaszcza w kontekście pomieszczeń, które mają charakteryzować się wysokim standardem i gwarantować wygodę użytkowania. Sposobów wprowadzania takich rozwiązań jest wiele. Ich dobór zależy między innymi od założonego przez inwestora celu oraz warunków, jakie spełnia konkretne wnętrze.

Inteligentne sterowanie oświetleniem ma wiele zalet. Nie można go rozpatrywać wyłącznie jako sposobu na poprawę wygody użytkowników. O funkcjonalności takich rozwiązań możemy mówić również w odniesieniu do innych aspektów. Jakich? O tym poniżej.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny

Nie trudno wyobrazić sobie kilka przykładów niebezpiecznych wypadków z udziałem dzieci, osób starszych lub dorosłych, którzy poruszają się po zmierzchu po mieszkaniu. Przykładem są rodzice, którzy wstają w nocy do swoich dzieci albo osoby cierpiące na bezsenność. Zanim trafią po ciemku do włącznika światła, po drodze mogą potknąć się o stojące w pobliżu meble lub pozostawione na podłodze przedmioty. Nocna lampa w pobliżu łóżka, choć bardzo praktyczna, nie zawsze gości w naszych sypialniach. Tam, gdzie jej nie ma (chociażby ze względu na brak miejsca), użytkownicy muszą poszukać innych rozwiązań. Inteligentne sterowanie oświetleniem wydaje się wręcz idealne. Przykładem jest sterowanie za pomocą głosu, które – choć wydaje się pieśnią przyszłości – jest już dostępne na rynku. Równolegle z wydawaniem komend głosowych, użytkownicy mogą też sterować światłem za pomocą dotyku (włączniki sensoryczne) albo przycisku.

Inteligentne sterowanie oświetleniem na wakacjach

O bezpieczeństwie możemy mówić też w zupełnie innym kontekście, a mianowicie bezpieczeństwa mienia. Podczas wakacyjnego urlopu dom lub mieszkanie może stać się obiektem zainteresowania potencjalnych włamywaczy. Jak wywieść ich w pole i udaremnić kradzież? I w tym przypadku może pomóc inteligentne sterowanie oświetleniem. Wystarczy odpowiednia aplikacja na telefon lub inne urządzenie mobilne oraz połączenie tego urządzenia z domową siecią Wi-Fi. Dzięki temu użytkownik będzie miał możliwość włączać i wyłączać światło o dowolnych porach dnia w dowolnym pomieszczeniu. Co więcej, zrobi to nawet wtedy, gdy będzie znajdował się po drugiej stronie globu. W połączeniu z możliwością sterowania roletami lub żaluzjami inwestor będzie mógł stworzyć pozory, że w domu cały czas ktoś przebywa.

Wygoda użytkowników również ma znaczenie

Omawiając inteligentne rozwiązania do domu, oczywiście nie można pominąć również komfortu użytkowników. Sytuacji, w których takie technologie się przydają, jest bardzo wiele. Wystarczy wyobrazić sobie, że relaksujemy się z rodziną lub znajomymi w strefie wypoczynkowej salonu. Spędzamy czas na wspólnym oglądaniu filmów albo rozmowie. Takie okoliczności mogą wymagać stonowanego oświetlenia. Dzięki możliwości zdalnego sterowania – poprzez odpowiednią aplikację albo pilotem – zmienimy oświetlenie, nie wstając nawet z kanapy.

Okoliczności, w których przydaje się inteligentne sterowanie oświetleniem, można wymienić jeszcze długo. Trudno ująć je tutaj wszystkie. Mamy jednak nadzieje, że tym krótkim wpisem udało nam się nam Was do nich przekonać.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close