Element architektoniczny, który urozmaici bryłę budynku

Szeroki wybór projektów domów jednorodzinny sprawia, że może nam być trudno się zdecydować, który z nich ostatecznie będzie dla nas najlepszy. Prosta bryła, czy wzbogacona o ciekawy element architektoniczny – każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. O ile budynki o nieskomplikowanej bryle mogą charakteryzować się niższymi kosztami budowy, o tyle nie każdemu muszą się podobać. Z kolei te, których bryła jest bardziej złożona, choć przyciągają uwagę urozmaiconą budową, ale wiążą się z wyższymi kosztami realizacji inwestycji. Mimo to wiele osób decyduje się na drugie rozwiązanie. Sprawdźmy, jak może wyglądać wtedy bryła budynku.

Jaki element architektoniczny wpłynie na zróżnicowanie bryły budynku? Istnieje kilka rozwiązań, które pozwalają osiągnąć taki efekt. Jednym z nich jest wykusz, który dość często jest mylony z innym elementem, a mianowicie ryzalitem. Ciekawie i bardzo efektownie prezentują się też lukarny.

Ryzalit – element architektoniczny, który często nazywamy wykuszem

Jeśli rozmawiamy z inwestorem, który planuje budowę domu, zauważamy, że nie jest mu obce takie pojęcie jak wykusz. Odnosi je do fragmentu budynku, który wystaje z lica ściany, przez co bryła nie jest jednolita i prosta. Kształt takiego elementu może być różny, od prostokątnego, poprzez wielokąt po półokrąg. Warto jednak zdać sobie sprawę, że to co, przez większość z nas postrzegane jest jako wykusz, w rzeczywistości często jest ryzalitem. Warto rozdzielić oba pojęcia i zdefiniować je, by lepiej zrozumieć różnicę.

Ryzalit to element architektoniczny, który wystaje z lica ściany budynku w jego środkowej, bocznej albo narożnej części, posadowiony, podobnie jak pozostała część budynku na fundamentach i zadaszony. Ryzalit urozmaica i ożywia bryłę budynku. Sprawia, że dom nabiera indywidualnego charakteru. Znany jest również pseudoryzalit, czyli płaski i tylko nieznacznie wstający element, który jednak w budownictwie jednorodzinnym jest rzadziej stosowany.

Czym tak naprawdę jest wykusz?

Popularny wykusz, z którym dość często spotykamy się w przypadku projektów domów jednorodzinnych, jest więc w rzeczywistości bardzo często ryzalitem. Czym w takim razie jest wykusz? Okazuje się, że to również jest wystający z lica budynku element architektoniczny, z tą jednak różnicą, że nie jest posadowiony tak jak cały budynek na fundamentach, a nadwieszony w powietrzu powyżej parteru. Wykusz zaczerpnięty został z budownictwa Bliskiego Wschodu. W przeszłości wykusz miał charakter elementu o zastosowaniu obronnym w zamkach i twierdzach. Obecnie ma znaczenie dekoracyjne.

Inny sposób na urozmaicenie bryły budynku

Ryzalit jest jednym z najczęściej stosowanych elementów architektonicznych. Obok niego warto wspomnieć też o lukarnie. To umieszczona na dachu część budynku, która składa się z części frontowej i wyposażona jest w okno. Niewielkie lukarny dodają budownictwu jednorodzinnemu uroku i pozwalają na lepsze doświetlenie poddasza. W przeszłości stosowane były w budownictwie pałacowym, współcześnie mogą nadawać domom jednorodzinnym dworkowy wygląd.

Czy element architektoniczny taki jak ryzalit, wykusz, czy lukarna to konieczność współczesnego budownictwa? – Zdecydowanie nie. Warto jednak zwrócić uwagę, że ich zastosowanie bardzo ożywia budynek.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close