Bycie eko staje się coraz ważniejszych elementem życia większości ludzi. Podchodzimy do tematu coraz bardziej świadomie, pamiętając, że o kondycję środowiska naturalnego musimy zadbać wszyscy – dla dobra nas samych oraz zdrowia przyszłych pokoleń. To dlatego zaczyna nas interesować między innymi ekologiczne ogrzewanie.

Jednym z największych problemów ekologicznych w obecnych czasach jest olbrzymie zanieczyszczenie powietrza, które dotyczy już nie tylko dużych miast, ale często też niewielkich miejscowości, niekiedy w teorii mających nawet status uzdrowisk. Skąd tak wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu? Wpływa na nie wiele czynników, między innymi nasilony ruch drogowy, przestarzałe fabryki, a także nieekologiczne rozwiązania grzewcze w domach. Skoro mamy świadomość, że o środowisko musimy dbać wszyscy, trzeba zacząć realizować ten cel od własnego podwórka. Poniżej prezentujemy zatem najbardziej bezpieczne dla natury i ludzi sposoby na skuteczne ogrzanie domu.

Ekologiczne ogrzewanie – konieczność odejścia od węgla

W Polsce wciąż ok. 70% elektrociepłowni to przestarzałe, ponad 30-letnie rozwiązania czerpiące energię z węgla, czyli najmniej przyjaznego dla środowiska surowca. Podobnie w domach jednorodzinnych wiele osób decyduje się nadal na opalanie pieców centralnego węglem.

Coś jednak zaczyna się zmieniać. W niektórych miejscach, jak na przykład w Krakowie, wprowadzono zakaz ogrzewania domów piecami na paliwa stałe. Mieszkańcy musieli zatem zainwestować w bardziej ekologiczne ogrzewanie. Efekt? Zdecydowana poprawa jakości powietrza w całym mieście.

Jakie są zatem najbardziej ekologiczne rozwiązania, z których warto skorzystać, żeby zapewnić sobie ciepło, a przy tym dbać o środowisko? Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Pompy ciepła – nowoczesna alternatywa

Pompy ciepła stanowią częstą alternatywę dla pieców CO. W znacznej mierze pobierają energię do ogrzania całego budynku ze źródeł odnawialnych, na przykład z wody, gruntu lub powietrza. Pompa podwyższa wyjściową temperaturę surowców na drodze procesów termodynamicznych, a całą zebraną energię przekazuje do odbiornika, czyli instalacji grzewczej.

W miejscu użytkowania pomp ciepła nie powstają żadne spaliny, więc nie dochodzi do zanieczyszczenia środowiska. A ze względu na czystość instalacji można ją montować w pralni lub innych pomieszczeniach gospodarczych, w których na pewno nie umieścilibyśmy węglowego pieca CO.

Ekologiczne ogrzewanie elektryczne – brak emisji i czysta energia

Częstym wyborem u osób, które chcą zrezygnować z ogrzewania węglowego, staje się ekologiczne ogrzewanie podłogowe. Niektórzy decydują się nawet na przejście na rozwiązania powierzchniowe (np. wydajne maty i folie grzewcze). Z ich pomocą można skutecznie ogrzać wszystkie pomieszczenia, zapewniając wysoki komfort oraz olbrzymią wygodę użytkowania, dzięki optymalnemu rozłożeniu temperatur, co dobrze wpływa na samopoczucie mieszkańców.

Właściwy dobór instalacji oraz dopasowanie poziomu grzania do warunków domowych pozwalają stworzyć komfortowe warunki do życia, bez nadmiernych kosztów eksploatacyjnych.

Dom pasywny – dla miłośników ekologii i nowoczesnych rozwiązań

Coraz częściej osoby budujące domy decydują się na wzniesienie tak zwanych budynków pasywnych, czyli konstrukcji, które mają niskie zapotrzebowanie na energię cieplną.

W tego typu domach najczęściej wystarcza tylko rekuperator. Na czym polega jego działanie? Urządzenie to potrafi odzyskiwać ciepło, które pojawia się przy wentylacji, a następnie ogrzewa nim powietrze wprowadzane do pomieszczeń z zewnątrz. We wnętrzach utrzymuje się zatem stała temperatura i nie dochodzi do nadmiernego wychłodzenia żadnej z części domu.

Fotowoltaika – energia wprost ze Słońca

Choć mają tylko pośredni związek z ogrzewaniem, nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o panelach fotowoltaicznych. Pozwalają one na stworzenie własnej mini elektrowni oraz osiągnięcie stanu niezależności energetycznej, a dzięki temu wydajne i tanie ogrzewanie całego domu.

Ceny instalacji fotowoltaicznych znacząco spadły, dlatego chętniej korzystają z nich osoby prywatne oraz firmy, które również szukają sposobu na zwiększenie wydajności energetycznej oraz czystszą produkcję. Fotowoltaika to działanie proekologiczne – wytwarzanie energii nie wiąże się w tym przypadku z produkcją spalin lub innych zanieczyszczeń.

Oszczędzanie i ekologia mogą iść w parze

Jeśli przyjrzymy się dostępnym na rynku rozwiązaniom, okazuje się, że bez trudu można znaleźć sporo systemów grzewczych, które są naprawdę przyjazne środowisku. Co ciekawe nowoczesne technologie oraz instalacje często nie tylko zapewniają czyste powietrze, ale też pomagają dbać o domowy budżet. Zapewniamy sobie zatem komfort cieplny oraz oszczędzamy w tym samym czasie. Ekologiczne ogrzewanie to krok w dobrą stronę – dla nas i środowiska naturalnego.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close