Eklektyczny salon - jak go urządzić

Spójne stylistycznie wnętrze to częsty cel stawiany sobie przez projektantów i prywatnych inwestorów. Warto jednak pamiętać, że czasem przeciwieństwa mogą być pożądane. Eklektyczny salon, który pozwala na łączenie ze sobą zdecydowanie odbiegających stylistyką elementów może wyglądać efektownie i stylowo. Daje też projektantom znacznie więcej swobody przy wyborze mebli i dodatków. Właśnie dlatego dla niektórych staje się ulubionym stylem wnętrzarskim.

Eklektyczny salon może być przytulny, niebanalny, elegancki i w pełni odzwierciedlać oczekiwania użytkowników. Może też stanowić zbieraninę elementów wpisujących się w odmienne style, które w żaden sposób do siebie nie pasują. Dzieje się tak, ponieważ urządzenie eklektycznego wnętrza wcale nie jest takie proste. Nie wystarczy zgromadzić wyposażenie wpisujące się w różne style wnętrzarskie i umieścić je w jednym pomieszczeniu. Trzeba przy tym zachować umiar, który pomoże uzyskać harmonijną kompozycję. Czym kierować się, urządzając eklektyczny salon, by osiągnąć zamierzony efekt? Oto kilka wskazówek…

Sprytnie łączone przeciwieństwa

Eksperymentowanie podczas urządzania eklektycznego wnętrza jest w pełni dozwolone, a nawet pożądane. Należy przy nim kierować się własnym wyczuciem smaku, które nie pozwoli nam przesadzić z ilością wprowadzanych do aranżacji elementów oraz łączeniem różnych stylów. Dobierając do takiego wnętrza wyposażenie, warto ograniczyć się do dwóch, maksymalnie trzech stylów wnętrzarskich. W przeciwnym razie, zamiast efektownej kompozycji możemy uzyskać przytłaczający chaos. Urządzając eklektyczny salon, dobrze jest wybrać motyw przewodni i styl, który będzie dla takiego wnętrza dominujący. Pozostałe style lub styl, jeżeli ograniczamy się jedynie do dwóch stylistyk, powinny stanowić uzupełnienie całości, co pozwoli uzyskać efekt przykuwającego uwagę akcentu. Przysłowiową kropkę nad “i”, która sprawi, że wystrój zaprezentuje się oryginalnie i niebanalnie.

Eklektyczny salon i zaskakujące połączenia

Istotną kwestią podczas aranżowania wnętrz eklektycznych pozostaje łącznie ze sobą odpowiednich stylów. Efektowne kompozycje mogą powstać na przykład z połączenia stylu industrialnego z vintage albo skandynawskiego z boho. Podobnych aranżacji spotkamy zresztą dość dużo w czasopismach wnętrzarskich albo portalach internetowych poświęconych tej tematyce. W wystroju łączącym różne stylistyki nie należy się jednak zamykać na to, co nowe. Warto szukać własnej ścieżki i testować nowe połączenia. Wprowadzając kolejne elementy do aranżacji, nie należy zapominać o powtarzalności wybranego motywu, który w wystroju powinien pojawić się co najmniej dwukrotnie. Oczywiście może być powtarzany jeszcze częściej, ale tak, jak ze wszystkim, tak i z tym należy zachować umiar, by nie “przesycić” nim wnętrza zbyt mocno.

Urządzając eklektyczny salon, można osiągnąć imponujący efekt w postaci niezwykle ciekawej aranżacji. Konieczne jest przy tym wyczucie dobrego smaku, dzięki któremu powstaje przyjemny dla oka wystrój.

Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close