Aranżacja salonu w stylu skandynawskim - sprawdź, jak to się robi

Prostota, umiarkowany minimalizm i jasne barwy – tak pokrótce można scharakteryzować trendy wnętrzarskie z dalekiej północy. Aranżacja salonu w stylu skandynawskim nie powinna stanowić problemu, o ile wiemy, czym taki styl się charakteryzuje. A ponieważ w naszym kraju panuje podobny klimat do tego, z jakim można zerkać się w Skandynawii, to i wymagania odnośnie do wystroju wnętrz w wielu przypadkach są podobne.

Srogi klimat z długim okresem zimowym skłonił mieszkańców krajów skandynawskich do kompensacji niedostatków słońca poprzez odpowiedni wystrój mieszkań. Choć w Polsce klimat jest nieco łagodniejszy, aranżacja salonu w stylu skandynawskim cieszy się dużą popularnością. Odpowiada nam jasna kolorystyka ścian i mebli oraz zastosowane we wnętrzach funkcjonalne rozwiązania.

Ogólna charakterystyka

Styl skandynawski nie lubi przepychu i przeładowanej formy. Najlepiej sprawdzają się tu jasne, pastelowe barwy oraz naturalne materiały. Aranżacja salonu w stylu skandynawskim obejmuje najczęściej białe ściany. We wnętrzu nierzadko pojawiają się też szarości, beże oraz brązy. Pastelowe barwy to najczęściej kolorystyka dodatków. Te nie pojawiają się w wystroju tłumnie, ale w umiarkowanej ilości, by ocieplić wnętrze i nadać mu przyjemnego klimatu. Ogromną rolę w skandynawskich wnętrzach odgrywają naturalne materiały. Bardzo często w zaaranżowanym w tym stylu wnętrzu zobaczymy drewno, które może się pojawić na ścianach, podłodze oraz w postaci mebli o prostej formie.

Aranżacja salonu w stylu skandynawskim a dodatki i dekoracje

Skandynawskie wnętrze – podobnie jak wiele innych aranżacji – wymaga dodatków, które ocieplają wystrój. Nie mała w tym rola tkanin. Wprowadzane do wnętrza w różnych formach mają ogromny wpływ na odbiór wizualny salonu i samopoczucie użytkowników.

Aranżacja salonu w stylu industrialny dość często uwzględnia przerzucony przez kanapę przyjemnie ciepły koc oraz kilka małych poduszek, które zachęcają domowników do odpoczynku. Doskonale sprawdza się w tej roli również dywan albo chodnik. Nie musi być duży. Ważę natomiast, by został wykonany z naturalnych materiałów, takich jak bawełna albo juta.

Inne elementy wystroju

Oprócz dodatków tekstylnych i naturalnych materiałów w salonie skandynawskim mogą pojawiać się nieliczne ozdoby ścienne. Koniecznie powinny zostać dopasowane do stylistyki wnętrza. Nie ma więc mowy o bogatych zdobieniach, czy wyszukanej formie. Zamiast tego proste kształty i umiarkowana kolorystyka.
Jako przykład można tu podać ramki na obrazy albo grafikę. Najczęściej mają kolor czarny, dzięki czemu ładnie kontrastują z bielą ścian. Można w nich umieścić rodzinne zdjęcia, plakaty albo inne zdobiące wnętrze dekoracje.
Aranżacja salonu w stylu skandynawskim znajduje w naszym kraju wielu zwolenników. Cieszą zarówno jasne barwy, które nadają wnętrzu przestronnego wyglądu, jak i ciekawe, ale powściągliwe w formie dodatki oraz dekoracje. Ważne są również naturalne materiały, które wielu z nas ceni podobnie jak Skandynawowie. Uzupełnieniem całości wystroju mogą się stać rośliny.
Udostępnij wpis:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge

Close